Drezno
Frauenkirche – świątynia odbudowana

Po nalocie Frauenkirche stała nietknięta wśród ruin i szalejącego pożaru. Po dwóch dniach, gdy drewniane wyposażenie kościoła stanęło w ogniu, a wysoka temperatura osłabiła kamienne filary, kopuła się zawaliła...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Drezno. Frauenkirche – świątynia odbudowana
Świątynia została odbudowana na podstawie planów z 1726 r. Wykorzystano oryginalne, wydobyte z gruzów kamienie, z których wiele wróciło na swoje pierwotne miejsce, wkomponowana została ocalała część oryginalnej zachodniej ściany.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Olbrzymia kopuła o zewnętrznej średnicy 26 m, zwieńczona latarnią, pięła się na wysokość 95 m. Nazywano ją „kamiennym dzwonem”. Ważyła 12 ton i wspierała się na ośmiu filarach nośnych. Kościół został zbudowany z ciosów z saksońskiego piaskowca łączonych zaprawą wapienną.

Stare i nowe

Świątynia została odbudowana na podstawie planów z 1726 r. Wykorzystano oryginalne, wydobyte z gruzów kamienie, z których wiele wróciło na swoje pierwotne miejsce, wkomponowana została ocalała część oryginalnej zachodniej ściany, uszkodzone przez ogień ciosy piaskowca, zastosowano nowy materiał – saksoński piaskowiec i nowe technologie. Stabilność kamiennej kopuły osiągnięto zastosowaniem żelbetonowego pierścienia. Na ściany wewnętrzne położono tynk klimatyczny, w celu wyeliminowania kondensacji wilgoci na powierzchni sklepień, 85 km instalacji elektrycznej i ok. 8 km instalacji grzewczej i klimatyzującej ukryto w ścianach. Zamontowana została winda wioząca turystów na platformę widokową… Powstała architektoniczna mozaika łącząca przeszłość z teraźniejszością. Artystycznie rzeźbione dębowe drzwi odtworzone zostały na podstawie starych fotografii ślubnych, podobnie jak wyposażenie, układ i malowidła wnętrza. W ołtarzu – Jezus w Ogrójcu, po lewej posągi Mojżesza i Aarona, po prawej apostołów Pawła i Filipa. Wnętrze kopuły wypełniają malowidła: postacie czterech ewangelistów oraz personifikacje Nadziei, Wiary, Miłosierdzia i Miłości.

Warto wiedzieć

* Nowa Frauenkirche nie odtwarza w stu procentach poprzedniczki – czy taka rekonstrukcja w ogóle jest możliwa? Przypomina ją bryłą, jest jednak nowym budynkiem, otoczonym przez nowe i nowoczesne kamienice Placu Neumarkt. I wydaje się, że tylko posąg Marcina Lutra przed kościołem jak stał, tak stoi niezmiennie.
* Na szczycie kopuły umieszczony został złoty krzyż, wykonany przez brytyjskiego złotnika, którego ojciec – pilot RAF-u brał udział w nalocie na Drezno. Na znak pojednania.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 4 czerwca 2015; Aktualizacja 31 stycznia 2017;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij