Kair
Tutanchamon w Muzeum Egipskim

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jest tu m. in. słynna złota trumna o wadze 225 kg, która włożona była w dwie inne oraz sarkofag. A one umieszczone w pokrytych złotymi blachami, kilku też jedna w drugiej, drewnianych skrzyniach ? kaplicach. Głowę mumii faraona pokrywała równie sławna, 11 kilogramowa złota maska z aplikacjami z turkusów, obsydianu, lapsis lazuli, karneolu, kwarcu i szklanej pasty. Jest to wspaniały przykład pracy ówczesnych rzemieślników – artystów. Oprócz nich, na mnie szczególne wrażenie zrobił równie słynny Złoty Tron ze wspaniale zachowanymi, wielobarwnymi wizerunkami na oparciu pary królewskiej pod słonecznymi promieniami boga Atona.
Trony, łoża, posągi
Wykonano go z drewna pokrytego złotą blachą i ozdobionego półszlachetnymi kamieniami, szkłem i srebrem. Jest to tylko jeden z kilku wystawionych tronów tego faraona. Wrażenie robią również jego trzy łoża także pokryte złotem, z wizerunkami boskich zwierząt: lwicy, krowy i hipopotamicy. Podobnie jak dwa naturalnej wielkości posągi faraona i strzegących go, licznych postaci wojowników. Oraz setki figurek z kamienia, kości słoniowej, szlachetnych metali i biżuterii. Łącznie w grobie Tutanchamona znaleziono ponad 3500 przedmiotów, z których wystawionych jest około 1700 ! Poza już wymienionymi wspomnę jeszcze o złotej kaplicy, na której leży Anubis.
A także o skrzyniach i szkatułach z drewna cedrowego inkrustowanego hebanem i kością słoniową, lub pokrytych stiukiem z wizerunkiem polującego faraona. Oglądając te skarby można dostać bez przesady zawrotów głowy. A przynajmniej raz w życiu, zwłaszcza będąc w Egipcie, trzeba je przecież zobaczyć. Dodam, że chociaż skarby z grobowca Tutanchamona są numerem jeden całej muzealnej ekspozycji, to na piętrze zobaczyć można, jak już wspomniałem wyżej, wiele innych wspaniałych artefaktów. A w osobnej galerii, kupując dodatkowy bilet, również mumie faraonów oraz ekspozycję starożytnych metod mumifikacji świętych zwierząt.
Dodaj komentarz