Obzor
Urlopowe miasto słońca
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
To niewielkie miasteczko liczy zaledwie około 2 tys. stałych mieszkańców. Senne poza letnim sezonem, leży w samym środku bułgarskiego czarnomorskiego wybrzeża, między odległą o 60 km Warną i 75 km Burgas.
Obzor znajduje się gminie Nesebyr, nazywane jest Miastem Słońca. Szczyci się bowiem największą w Bułgarii liczbą dni słonecznych w roku. A także 10. kilometrami ciągnących się wzdłuż zatoki czystych plaż o szerokości od 20 do 60 metrów. Z drobnoziarnistym złocistym piaskiem, dojście do których pieszo wymaga maksimum 10 minut spaceru. Oraz wspaniałym mikroklimatem z dużą zawartością jodu.
Jest idealnym miejscem na letni, nadmorski wypoczynek rodzin z dziećmi. Przed sezonem, a przynajmniej jego szczytem, który tak naprawdę rozpoczyna się dopiero 1 lipca, Obzor wygląda trochę jak nasze nadmorskie bałtyckie miejscowości w październiku. Tyle, że słońca jest tu znacznie więcej.
Trakowie, Grecy, Rzymianie
Spacerując po miasteczku trudno uwierzyć, że istniało już… 3 tysiące lat temu. Najpierw było osadą Traków nazywaną przez nich Navlohos. Później, jako Heliopolis – Miasto Boga Słońca – Greków. A Rzymianie nazywali je Templum Jovi od wybudowanej tu przez nich świątyni Jowisza. Zaś bułgarska nazwa Obzor w dosłownym tłumaczeniu znaczy Przegląd. Bułgarzy wybudowali w jego pobliżu twierdzę Kozyak, do której warto się przespacerować.
Obzor położony na łagodnych, lesistych zboczach Starej Płaniny schodzącej do morza. które w tym miejscu przy brzegach jest płytkie i powoli opadające w głębię. Mocny atut w organizacji wypoczynku dzieci. Tutejsze plaże, czyste i dobrze utrzymane, uważane za jedne z najlepszych w kraju, dzielą się na trzy części. Batareyata. Centralna i Irakli – do niedawna jeszcze zupełnie dzika – podzielone są na sektory z których każdy, zwłaszcza przy hotelach „pierwszej linii”, wyposażony jest w leżaki lub plastikowe leżanki, wiele z parasolami, na razie, gdy je oglądam przed sezonem, zwiniętymi.
Znakomite plaże i piękny park
Ale ich mnóstwo, równo ustawionych np. przy hotelu Sol Luna Bay Resort oglądane „z lotu ptaka”, robi wrażenie. W sezonie na wielu z tych plaż są miejsca do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, jazdy na skuterach wodnych czy „bananach”, lotach za motorówkami – parasailingu itd. A przy plażach jest 12 barów, są też restauracje, kawiarnie, bistra i kioski. Nadmorskim spacerom tym, którzy nie chcą chodzić samym brzegiem morza, służy ponad kilometrowa promenada ciągnąca się od miejskiego parku do południowej części miasteczka.
Znajduje się on w jego centrum, przy drodze, vis a vis centralnej plaży, przy której wznosi się wysoki posąg rybaka obejmującego znacznie większą od niego rybę. Na południe od niej stoją niewielkie domy miasteczka i niskie, głównie zaledwie 3-4 poziomowe hotele i pensjonaty. Wspomniany park miejski jest, poza plażami, główną atrakcją miasteczka i kurortu. Zajmuje on aż 20 tys. m kw. powierzchni, rosną w nim palmy i wiele różnorodnych drzew, krzewów i kwiatów. Jest świetnie utrzymany, nawet teraz, jeszcze przed szczytem sezonu, czynna jest fontanna, place zabaw dla dzieci.
Zegar miasta i cerkiew św. Jana Chrzciciela
Stoi w nim również symbol Obzoru – 12-metrowej wysokości Zegar Miasta, oświetlony w nocy. W parku znajduje się też muzeum pod gołym niebem, z pozostałościami greckiego miasta Heliopolis i rzymskiej świątyni boga Jupitera. W jego pobliżu przed 10. Laty, podczas prac archeologicznych, odsłonięto też pozostałości term rzymskich z polowy V w., używanych aż do końca VI w. n.e. Jest tu też teatr letni w formie antycznego rzymskiego amfiteatru, punkt wymiany książek oraz ławeczki, na których można odpoczywać. W miasteczku warto również odwiedzić cerkiew p.w. św. Jana Chrzciciela.
Na północ od centrum i parku ciągną się duże, głównie nowoczesne hotele. Niektóre, poza dostępem do plaży, posiadają też baseny i inną infrastrukturę kategorii 5*. Położenie Obzoru, rozciągającego się na stosunkowo wąskim, a zarazem długim nadmorskim pasie powoduje, że jest to ciągle kurort cichy i kameralny. Bez takich tłumów i zgiełku, jakie bywają zwłaszcza w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu.
POLECAM Obzor !
Jest to małe spokojne miasteczko
chociaż turystów jest zdecydowanie więcej
na ulicach niż jego stałych mieszkańców .
Dodatkowa atrakcja Obzor jest jego położenie
pomiędzy Burgas i Warna gdzie można z Polski
dolecieć samolotem .
Możesz też wypożyczyć auto na 24 godziny i np.
pojechać 40 km w kierunku Burgas zwiedzać
przepiękne miasto Nessebar .
W Obzor są wspaniałe plaże i nie ma tam tłoku jak nad Bałtykiem.
Podobno w Obzor jest najwięcej dni słonecznych w roku
porównując go z innymi miejscowościami bułgarskimi .
Obzor opisałem na stronie :
https://www.krajoznawcy.info.pl/obzor-zacisznie-nad-morzem-czarnym-69929
Obzor liczy sobie około 2000 stałych mieszkańców a drugie tyle pewnie spoczywa na
miejscowym Cmentarzu miasta Obzor .
Cerkiew Św. Jana Poprzednika jest prawosławną świątynią .
Należy do Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego .
W Bułgarii zgodnie z klauzulą 3 artykułu i 14 rozdziału
I Konstytucji Bułgarii religia prawosławna jest religią tradycyjną .
Cerkiew jest z kominem bo wewnątrz jest piecyk węglowy do ogrzewania .
Krzyż tez jest inny niż znany nam jako prawosławny krzyż z drugą skośną poprzeczką .
To jest rodzaj krzyża łacińskiego .
Ciekawe jest wnętrze do obejrzenia za darmo , fotografowanie za 5 lewa ( 10 złoty) .
W świątyni możesz kupić ikony , mąkę , wino , kasety i płyty .
Cerkiew nie ma własnej strony . Jedynie oficjalna strona to są dwa konta na facebooku
i mają w adresie strony bg i ru .
Za wieżą zegara w widocznej gablocie stoi Kapsuła Czasu .
Więcej o niej będzie w moim artykule o Obzor .