Koper
W dawnej stolicy średniowiecznej Istrii
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Koper to największe miasto wybrzeża słoweńskiego ? miasto portowe i przemysłowe. Centrum zachowało jednak średniowieczny charakter.
Początkowo Koper leżał na wyspie oddzielonej od lądu kanałami. W XIII w. pozostawał w rękach patriarchów Akwilei ? stąd zarządzali włościami ? a znany był pod nazwą Caput Histriae (Stolica Istrii). Od tego określenia wywodzi się włoska nazwa Capodistria. Z tego okresu pochodzą fortyfikacje i najpiękniejsze budowle miasta.
Na przełomie XV i XVI wieku nastąpił rozwój Kopru dzięki eksportowi soli. Wtedy to zarządzała miastem Republika Wenecka. Kolejnymi gospodarzami byli Habsburgowie i Włosi. Koper stał się miastem słoweńskim po II wojnie światowej, wtedy też przekształcił się w duży port i ośrodek przemysłowo-handlowy.
Do początku XIX wieku najstarsza część Kopru była na wyspie. Później teren wokół wyspy zasypano i wyrównano. Materiał do zasypywania pochodził podobnie jak w Izoli, z rozbieranych murów obronnych. Do dziś przetrwał jedynie ich mały fragment ? Brama Mauda. Stare Miasto to wąskie kamienne uliczki, wysokie kamienice w stylu włoskim, z kolorowymi wykuszami i ozdobne studnie znajdujące się w podwórkach. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem jest gotycko-renesansowy Titov Trg. I nie wiem dlaczego pozwolono tam umieścić takie paskudne parasole. Do tego powystawiano wielkie telewizory bo był mecz? koszmar.
Do tego miejsca prowadzi renesansowa Brama Mauda, na której zachował się kartusz z herbem miasta ? słońcem. Brama prowadzi na Prešernov trg. Tu jest mały kościółek i fontanną da Ponte zbudowaną w 1666 r. Przy placu Staniče trg stoi XV-wieczny pałac Almerigogny. Zobaczymy tu na fasadzie resztki malowideł oraz gotyckie okna. Powyżej jest ulica Čevljarska (Szewska) nazywana Calegaria. To najpiękniejsza ulica miasta i doprowadza do Titov Trg.
Plac otaczają piękne budowle świeckie i sakralne. W jednym niewielkim miejscu znajdziemy połączenie stylów gotyckiego, renesansowego i barokowego. W południowej pierzei powstał w XV wieku Pałac Pretorów. Jego architektura jest mieszanką wszystkich stylów. Lewe skrzydło jest gotyckie a prawe renesansowe w stylu weneckim. Na fasadzie umieszczone są epitafia zasłużonych obywateli Kopru. Fasadę wieńczy attyka w formie krenelażu. Pośrodku stoi posąg Sprawiedliwości z wagą i mieczem. Po zachodniej stronie znajdują się budynki dawnych siedzib administracji miejskiej i wojskowej. Jest to Foresteria z XV wieku zdobiona renesansowym portalem i Armeria z XVI wieku.
Dodaj komentarz