Xi’an
Stolica trzynastu dynastii
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Główna sala modłów przypomina pagodę. Główny minaret ? Introspekcji, to trzypoziomowa wieża z balkonami dookoła, zbudowana na planie ośmioboku. Pozostałe dwa minarety stojące w ogrodzie są podobnymi do siebie kamiennymi, bogato zdobionymi wieżami pokrytymi spadzistym chińskim dachem.
Żaden z obiektów nie przypomina znanych z innych miejsc świątyń muzułmańskich. Jestem w największym w Chinach meczecie Da Qingzhen Si, zbudowanym w roku 742 w czasach dynastii Tang w mieście Xi?an. Najbardziej niezwykłym jaki dotychczas widziałem.
W obronie przed złymi duchami
Meczet ten, stanowiący serce dzielnicy muzułmańskiej, otoczony jest murami, ma cztery dziedzińce, piękny ogród i składa się z kilkunastu zabytkowych obiektów. Z których chyba najmłodszym jest 9-metrowej wysokości drewniana brama z arabskimi napisami zbudowana w XVII w. Chodzę po jego terenie ? do głównej sali modłów, jako nie muzułmanin nie mam wstępu, oglądam ją tylko z progu, i wielokrotnie zaskakiwany jestem różnymi detalami, świadczącymi o przenikaniu się kultur i wierzeń. Zarówno w sali modłów jak i w innych pomieszczeniach tego meczetu, a także w bramie na jego teren, są niezwykle wysokie progi. Mają po co najmniej po 40 cm wysokości, a więc stanowią skuteczną zaporę dla pełzających po ziemi, według chińskich wierzeń, złych duchów, które takiej wysokości nie są w stanie pokonać. Dodatkową ochroną przed nimi jest wysoki i długi mur wybudowany po drugiej stronie ulicy, z której jest wejście na teren tej świątyni. A wzdłuż tego muru rozciąga się wielki bazar pamiątek.
Najdawniejsze dzieje
Wielki Meczet nie jest jedynym obiektem Xi?anu, który na długo pozostaje w pamięci. Jest to przecież jedno z najstarszym miast Chin, przez około 4 tysiące lat stolica 13 dynastii cesarskich, m.in. Zachodniej Zhou, Zachodniej Han, Quin, Zachodniej Wei, Północnej Zhou, Sui i Tang. Na przestrzeni dziejów miasto to nosiło różne nazwy; najważniejszą była Chiánh?an. Swoją stolicą uczynił legendarny Żółty Cesarz około roku 2200 p.n.e. Ale najstarsze znalezione tu przez archeologów ślady pobytu ludzi datowane są na 500 tysięcy lat! Zaś odkrycia odkopanej wsi Bań Po szacowane są na około 3000 lat p.n.e. Dokładniejszą historię miasto ma od czasów dynastii Zhou, tj. od XI w p.n.e. Sporo danych z okresu dynastii Quin (221-206 r. p.n.e.) oraz Han. To pod rządami tej ostatniej powstały, zbudowane w latach 194 -190 p.n.e., wielkie mury obronne o długości prawie 26 km, wysokie na 12 i szerokie u podstawy na 16 metrów. Chroniły one obszar 36 km kw., tj. półtorakrotnie większy, niż imperialnego Rzymu. W czasach tej dynastii Xi?an stanowił wschodni kraniec słynnego Wielkiego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z antycznym Rzymem. Miasto przechodziło różne dzieje, m.in. w roku 24 n.e. zostało poważnie zniszczone w trakcie powstania.
Dodaj komentarz