Shaolin
16 wieków sztuk walki
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Klasztor Shaolin położony w północnych Chinach w odległości kilkunastu kilometrów od miasta Dengfeng leżącego w pobliżu pięciu świętych, taoistycznych szczytów górskich, sławny jest przede wszystkim dzięki filmom walki.
To tutaj waleczni mnisi buddyjskiego klasztoru, którego nazwa oznacza Młody Las, zapoczatkowali chińską sztukę walki. Klasztor założony został w V wieku naszej ery, a sztuki walki wprowadził w nim hinduski mnich Bodhidham, który przybył tu w roku 527. Był to zespół męczących i długotrwałych ćwiczeń fizycznych, z których narodził się shaolin guan, czyli styl walki Shaolin. Stanowi on podstawę wszystkich sławnych chińskich sztuk walki.
Od rewolucji kulturalnej po komercję
Klasztor został poważnie zniszczony podczas ?Rewolucji kulturalnej?, a mieszkający w nim mnisi trafili do obozów reedukacyjnych lub zostali zamordowani. Ale to już przeszłość. Klasztor został odbudowany, jego wyposażenie ? także świątyni i innych budynków, z których najważniejszymi są m.in. pawilon Stania na Śniegu i sala Chipu z terakotowymi figurami przedstawiającymi różne style shaolin guan, zrekonstruowane. Ale niestety, ze względu na ogromną obecnie popularność sztuk walki, także bardzo skomercjalizowany.
Pagody wśród starych drzew
Tutejsze obiekty: główna świątynia, otaczający klasztor ceglany mur obronny z wieżyczkami przypominającymi kilkupoziomowe pagody, pomieszczenia mieszkalne dla mnichów, czy stojący na dziedzińcu stary, ozdobny ołtarz z brązu ? miejsce do zapalania dziękczynnych świeczek, nie zrobiły na mnie specjalnego wrażenia. Ciekawsze widziałem już bowiem w innych miejscach Chin. Podobnie jak stojące w świątyni wielkie i mające straszyć ewentualnych napastników figury Strażników Spokoju, buddyjskie ołtarze i rzeźby. Uwagę zwróciłem natomiast na zachowane na terenie klasztoru stare drzewa, zwłaszcza rozłożysty ginko ? miłorząb liczący już ponad 1500 lat.
Dodaj komentarz