Averau-Nuvolau
Z Passo Giau do Forcella Nuvolau

Na przejście tej trasy trzeba przeznaczyć cały dzień. Przecież nie chodzi o szybkie pokonanie kilometrów, a o przeżycia wizualno-emocjonalne, a tych tu nie brakuje. Gorąco polecam tą grupę górską i wybranie tego właśnie kierunku wędrówki.
fot: Barbara Górecka
Averau-Nuvolau. Z Passo Giau do Forcella Nuvolau
Ścieżka nie jest zbyt szeroka i wiedzie po piargach, więc należy wzmóc czujność. Po lewej rozległe, zielone łąki, a nad nimi na horyzoncie kolejne grupy górskie, które już poznaliśmy.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Averau-Nuvolau jest niewielką grupą górską, ale bardzo ciekawą i nie sprawiająca większych trudności? oprócz trudności z czasem….

Z łagodnych trawiastych wzgórz wyrastają wapienne gniazda skalne, sięgające ponad 2600 m n.p.m. Grupa położona jest między przełęczami Passo Falzarego, a Passo Giau. Tamtędy prowadzą drogi jezdne. Dostęp w głąb gór jest wygodny z każdej strony. Można podejść pieszo, można też podjechać kolejkami. To obszar bardzo dobrze zagospodarowana turystycznie, bowiem stanowi zaplecze narciarskie dla Cortiny. Latem też spory tu ruch.

Wycieczka na cały dzień

Do miejsc szczególnie zatłoczonych należy przełęcz Forcella Nuvolau. Turyści dochodzą tu z Passo Giau lub z Passo Falzarego, a większość wyjeżdża kolejką krzesełkową z Rif. Fedara znajdującego się poniżej przełęczy Forcella Nuvolau. My ruszamy z Passo Giau. Chcemy przejść szlak okrężny, wracając przez Becco Muraglia. Czas ?przewodnikowy? to około 6 godzin. Nijak to się ma do czasu realnego. Na przejście tej trasy trzeba przeznaczyć cały dzień. Przecież nie chodzi o szybkie pokonanie kilometrów, a o przeżycia wizualno-emocjonalne, a tych tu nie brakuje. Ścieżki wprawdzie są bardzo dobrze utrzymane, lecz kamieniste lub piarżyste, więc i uwaga musi być wzmożona, aby było bezpiecznie. Do tego należy dołożyć możliwości fizyczne i sumując wszystko razem, mamy niemal cały dzień wędrówki z odpoczynkami. Ale warto i gorąco polecam tą grupę górską i wybranie tego właśnie kierunku wędrówki. W przeciwną stronę jest o wiele trudniej.

Skalne szczyty nad zieloną łąką

Od przełęczy wchodzimy na szeroką drogę oznakowaną numerem 452. Za drugim pensjonatem skręcamy w lewo na ścieżkę ?schodkową?. Nad głową wznosi się skalna baszta Ra Gusela (2595 m n.p.m.), tak fantastycznie prezentująca się z przełęczy. Idziemy teraz wśród głazów skalnych. Ścieżka się wije to w lewo, to w prawo. Po wyjściu z tych zakamarków, zobaczymy długą ścieżkę trawersującą Nuvolau ( 2575 m n.p.m.). Nie jest ona zbyt szeroka i wiedzie po piargach, więc należy wzmóc czujność. Jest super. Po prawej stronie ściana skalna, a co jakiś czas wyłania się na grani, na skraju urwiska schronisko rif. Nuvolau. Aż się wierzyć nie chce, że coś tam może stać. Po lewej rozległe, zielone łąki, a nad nimi na horyzoncie kolejne grupy górskie, które już poznaliśmy. Na pierwszym planie charakterystyczna Marmolada, obok zielony Padon, za nim Sella, a z boku Pelmo i Civetta. Wszystko jak na dłoni.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 stycznia 2012; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij