Marmolada
Wojenne pamiątki na przełęczy

Na rozległej półce skalnej, na przełęczy jest taras widokowy i pomnik poświęcony żołnierzom. Obok stoi niewielkich rozmiarów armata. Poniżej budynku stacji jest wejście na ferratę Eterna. Droga ta absolutnie nie jest przeznaczona dla przeciętnego piechura!
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
Granią włoscy Alpini z brygady Cadore poprowadzili trasę ferrata Eterna. Kończy się ona na Passo Fedaja. Na zboczach góry znajdują się pozostałości wojskowych dróg z okresu walk.
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
  • Marmolada. Wojenne pamiątki na przełęczy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Dolomitach, także w grupie górskiej Marmolada, odnajdziemy liczne ślady walk z okresu I wojny światowej, pomiędzy wojskami włoskimi a austriackimi.

Front przebiegał ze wzgórz Col di Lana, przecinał dolinę Cordevole oraz grzbiet Padon i schodził na przełęcz Passo Fedaja.

Tędy przebiegał front

Marmolada była pod kontrolą obu stron. Większą część masywu zajmowali Austriacy, ale Włosi ulokowali się na wschodniej grani wokół Forc. Serauta. Stąd ostrzeliwali lodowiec. Lawiny też zbierały żniwo wśród żołnierzy. Wielka lawina pogrzebała oddział austriacki idący z doliny Val di Fassa na przełęcz Marmolada (o innych miejscach walk wspominałam w poprzednich artykułach). Austriacy zostali zmuszeni do zejścia poniżej lodowca. Zaczęli tam budować tunele, koszary i magazyny. Część tych budowli możemy zobaczyć w pobliżu jeziora Lago Fedaja.

Ferrata Eterna

Przy środkowej stacji kolejek na Marmoladę, stojącej na przełęczy Serauta wznosi się Punta Sarauta (2962 m n.p.m.). Tą granią włoscy, górscy żołnierze  Alpini z brygady Cadore  poprowadzili trasę ferrata Eterna. Kończy się ona na Passo Fedaja. Na zboczach góry znajdują się pozostałości wojskowych dróg z okresu walk. Ten rejon zajmowali żołnierze włoscy.

Pomniki i obeliski

Na rozległej półce skalnej, na przełęczy zrobiono taras widokowy. Jest tu również pomnik poświęcony żołnierzom. Obok stoi niewielkich rozmiarów armata. Poniżej budynku stacji jest wejście na wspomnianą ferratę Eterna. Droga ta absolutnie nie jest przeznaczona dla przeciętnego piechura! Tu również uczczono pamięć poległych. Przypominają o tym obeliski. Można zajrzeć do maleńkich stanowisk strzelniczych i zobaczyć w jakich warunkach przebywali żołnierze. Przed pierwszym z bunkrów stoi tablica informacyjna o rozłożeniu bunkrów w masywie Punta Serauta.

Muzeum na stacji kolejki

W budynku stacji kolejki, na najniższym poziomie jest ciekawe muzeum wojskowe. Zebrano tu wiele eksponatów znajdowanych po okolicznych górach. W budynku jest też mała restauracja i sklep z pamiątkami.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Piesze wycieczki w Dolomitach

Piesze wycieczki w Dolomitach

Dopóki nogi noszą, trzeba próbować... nawet, jeśli czasem strach zagląda w oczy... O wycieczkach w Dolomity opowiada Barbara Górecka

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij