Kijów
Zielone miasto artystów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Liczący już ponad 15 (tak !) wieków Kijów ma ponad 2,6 miliona mieszkańców, powierzchnię 800 km kw. i jest najbardziej zielonym miastem wśród europejskich stolic. Jest przy tym pełen wspaniałych zabytków oraz licznych atrakcji, także dla koneserów. I ? wbrew nieprawdziwym opiniom ? jest miastem bezpiecznym.
Mam do Kijowa stosunek szczególny. Zakochałem się w nim bowiem od pierwszego wejrzenia i chyba z wzajemnością, bo zawsze spotyka mnie tam coś miłego i nowego. Kijów jest interesujący o każdej porze roku. Ale szczególnie piękny jest wiosną. W herbie miasta jest liść kasztana, a piosenka o uroku ukraińskiej stolicy ?gdy kwitną kasztany?, rzeczywiście wszechobecne na ulicach, placach i w niezliczonych parkach, przez wiele lat była przebojem.
Drugą kijowską specjalnością przyrodniczą jest bez. Ogród Botaniczny Ukraińskiej Akademii Nauk szczyci się podobno jego największą kolekcją na świecie ? kilkuset gatunkami i odmianami. Gdy kwitnie w maju, a trwa to 2-3 tygodnie, bo gdy jedne odmiany już więdną, inne dopiero rozwijają się, przyjeżdżają aby to zobaczyć, tysiące miłośników kwiatów z całego świata. W maju odbywają się także ? w ostatni weekend ? sławne Dni Kijowa, jedna z imprez, którą warto chociażby raz w życiu zobaczyć.
Przy niezwykłej pod względem architektonicznym, w stylu włoskiego baroku, cerkwi św. Andrzeja ? zaczyna jedna z najsławniejszych starych ulic Kijowa, Andrijiwśkij uzwiz – Zjazd św. Andrzeja. To ulica artystów i pisarzy ? przy niej m.in. mieszkał, dziś jest to muzeum, Michał Bułhakow, autor ?Mistrza i Małgorzaty?.
Na tej ulicy odbywają się, chociaż zaczynają kilkaset metrów wcześniej, od ul. Wełykoj Żytomirskoj, zaś kończą aż na Podole ? w starej dzielnicy naddnieprzańskiej, doroczne targi dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego oraz pamiątek. Najważniejszy punkt, zawsze bogatego, programu Dni Kijowa organizowanych w każdy ostatni weekend maja. Na ponad 2 km zamkniętych dla ruchu kołowego ulic, rozkładają się ? w 6-8 rzędów – artyści i rzemieślnicy, oferując obrazy, rzeźby, ceramikę, artystyczne wyroby z drewna i metalu, biżuterię i tysiące innych przedmiotów.
Obok amatorów, którzy mają swoje ? pięć minut?, wystawiają swoje dzieła także wybitni twórcy, ściągający na te dwa dni nie tylko z całej Ukrainy. To tam właśnie poznałem i zaprzyjaźniłem się z niezwykłym, zarówno ze względu na artyzm i wykonanie, jak i stosowane technologie, z realną perspektywą światowej kariery artystycznej, młodym rzeźbiarzem Sławikiem Didkowskim, znakomitymi malarzami: Ołeksandrem Antonowem, ormiańskim, mieszkającym na stałe w Odessie, malarzem Owikiem Zograbyanem, jego znakomita rodaczką z Erewania, odnoszącą duże sukcesy także w USA, Francji i innych krajach, niezwykle utalentowaną malarką Gulnarą Saribekyan i wieloma innymi.
Dodaj komentarz