Gjirokastra
Osmańskie i bałkańskie klimaty

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Z Beratu do Gjirokastry jedziemy między fantastycznymi pasmami górskimi. W dole wije się rzeka Drino rzeźbiąc wąwozy. Wjeżdżając na teren miasta mam wrażenie, że jestem nadal w Beracie?
Gjirokastra rozłożona jest na wzgórzach u podnóży gór. Ze względu na układ urbanistyczny i architekturę bywa nazywana ?kamiennym miastem? lub ?srebrnym miastem?. ?Srebrne? z powodu koloru dachów błyszczących w promieniach słonecznych. Często przewija się nazwa ?miasto-muzeum? a i ?miasto tysiąca schodów? bo rozłożone jest na trzech wzgórzach.
Na światowej liście
Gjirokastra została wpisana na listę UNESCO w 2005 roku. W miasteczku o wąskich uliczkach dominuje przepiękna zabudowa osmańska. Domki mają piękne balkony. Często widać podwójne łuki i piętra, które są wieżyczkami. Na starówce dachy domów pokryte są łupkami. Przy brukowanych uliczkach jest wiele sklepików z pamiątkami i kawiarenek. Znajdziemy tu meczety, cerkiew, muzeum etnograficzne zlokalizowane w dawnym domu Evnera Hodży. Jak w całej Albanii, tak i tu znajdziemy sporo pomników ważnych osobistości. Ponad miastem wznosi się ogromna twierdza. Na jej dziedzińcu od 1968 roku, co cztery lata, odbywa się festiwal folkowy tej części Bałkanów. Przyciąga on setki artystów ludowych, a dominują dwie grupy etniczne. Północną Albanię reprezentują Gegowie, a południową, Toskowie.
Przez dzieje
O początkach miasta niewiele wiadomo. Odkryto pozostałości murów z IV-II wieku p.n.e. co oznacza, że miasto już wtedy istniało. Pierwsze historyczne wzmianki pochodzą z 1336 roku. Na początku XV wieku, Osmanowie utworzyli tu centrum administracyjne regionu. Na początku XIX wieku Gjirokastrą zainteresował się możnowładca osmański Ali Pasza z Tepeleny. Przebudował i powiększył twierdzę, zbudował wodociągi. Miasto było ośrodkiem handlowym. Po obaleniu reżimu tureckiego, na początku XX wieku miasto należało do Autonomicznej Republiki Epiru. II wojnę światową i lata reżimu Evnera Hodży też przetrwało. Obecnie Gjirokastra nieźle sobie radzi. Sprzyja temu rozwój turystyki.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dodaj komentarz