Jarosławiec
Aquapark w dawnej rybackiej wiosce

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jarosławiec jest dawną wsią rybacką o rodowodzie sięgającym, w dokumentach, roku 1459. Wiadomo, że w połowie XVI w należała ona do darłowskiej domeny książąt zachodniopomorskich.
Wiek później, w osadzie nazywającej się wówczas Jarsthoffde, mieszkało zaledwie 4 kmieci, 7 zagrodników i 17 parobków. Mieszkańcy zajmowali się rybactwem i zbieraniem bursztynu oraz? łupów z rozbitych statków.
Latarnia morska na klifie
Pierwszą latarnię morską, ostrzegającą przed tutejszym wysokim brzegiem morskim wybudowano, i to 380 m od brzegu, na skraju wsi dopiero w 1830 roku. Okazała się za niska zbudowano więc nową, zachowaną do naszych czasów. Ma cztery kondygnacje i jest wysoka na ponad33 m. Działające od blisko 40 lat światła nowego rodzaju widoczne są z odległości24 mil morskich.
Co zostało z letniskowej wsi
Dzieje tej osady nie są znane zbyt szczegółowo. Prawdopodobnie w pewnym momencie została zniszczona lub opuszczona, bo w 1775 roku została założona ponownie, jako wieś z ulicami. W 90 lat później rozpoczęła się jej kariera jako kąpieliska. W latach międzywojennych Jarosławiec (Jershöft) był wsią letniskową zabudowaną głównie malowniczymi chatami rybaków i domami szachulcowymi. Zachowało się ich niewiele, na kilku widziałem tabliczki ?Do sprzedania?. We współczesnym Jarosławcu jest kilka większych, 2-4 piętrowych domów wczasowych, trochę mniejszych oraz sporo niebrzydkich, nowych jednorodzinnych, ale z pokojami wynajmowanymi w sezonie urlopowiczom. W sumie kilka ulic z główną, pełniącą rolę ?centrum? wzdłuż morza, ale trochę od niego odsuniętą na wysokim klifie. Ze sklepami i lokalami gastronomicznymi.
Dodaj komentarz