Buczacz
Przystań Amiszów na Ukrainie

Ukraińska grupa nie nazywa siebie Amiszami, tylko… tymi, którzy modlą się do Żywego Boga… lub „prostakami”. Wierni żyją w odizolowanych wspólnotach, których życie zorganizowane jest według nakazów wywodzących się wprost z Biblii.
fot: Krystian Miczka
Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
Amiszów spotkaliśmy na targu w Buczaczu, ich barwne ubiory komponowały się z kolorowymi towarami, owocami i kwiatami. Wpisują się doskonale w miasto Buczacz z jego wielokulturowością.
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
  • Buczacz. Przystań Amiszów na Ukrainie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przebywając na ziemi Tarnopolskiej, na Ukrainie, oprócz wielu zabytków, zamków, pałaców i skarbów natury, zaskoczeni zostaliśmy niezwykłą grupą mieszkańców. Naszą uwagę przyciągnęli Amisze, zamieszkujących wioski nad Dniestrem.

Skąd wzięli się Amisze na Ukrainie? Uważa się, że nową wiarę przywiózł jeden z mieszkańców, który powrócił z Ameryki i ?zaraził? nią współplemieńców. Gromada powstała we wsi Kosmirin w 1927 roku, a jej przywódcą i prorokiem był Iwan Derkacz, aż do śmierci w 2008 roku. Bliżsi i dalsi sąsiedzi dołączyli i trwają w nowej wierze głoszącej uczciwość, czystość i niezależność od cywilizacji, jak się tłumaczy, w reakcji na dość powszechną korupcję, konsumpcyjny model i upadek wartości w życiu codziennym, a także na nieprawidłowości w kościele prawosławnym.

Jak żyją Amisze?

To odłam mennonitów, holenderskich protestantów, którzy rozprzestrzenili się w XVI wieku w Europie. Założycielem związku Amiszów był Jakub Amman, który w 1693 roku wyprowadził swoich zwolenników ze wspólnoty szwajcarskich mennonitów żyjących na emigracji w Alzacji. Po śmierci tego przywódcy spora część współbraci wyemigrowała do Ameryki, gdzie obecnie duże ich skupiska występują w USA i państwach Ameryki Środkowej. Pozostali w Europie Amisze w większości powrócili do gmin menonickich.

Ci, którzy modlą się do Żywego Boga

Ukraińska grupa nie nazywa siebie Amiszami, tylko? tymi, którzy modlą się do Żywego Boga? lub ?prostakami?. Wierni żyją w odizolowanych wspólnotach, których życie zorganizowane jest według nakazów wywodzących się wprost z Biblii. Reguły regulują wszelkie aspekty życia codziennego, z naciskiem na skromność i ograniczoną konsumpcję. Zasady te odżegnują Amiszów od korzystania ze zdobyczy cywilizacji i regulują wygląd zewnętrzny. Amisze nie akceptują nowoczesnej techniki. Nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji, fotografii, internetu i innych wynalazków. W większości zajmują się rolnictwem i rzemiosłami z nim związanymi.

Skromność i prostota

Ukraińscy Amisze żyją w swojej wspólnocie we wsiach Kosmitrin, Stincy i Snowidowi (????????, ??????, ????????? ) w obwodzie buczackim i niechętnie spotykają ludzi spoza niej, poza nauką i pracą. W ostatnich latach surowe reguły trochę złagodzono i dzieci uczęszczające do szkoły używają w placówce telefonów komórkowych, dla bezpieczeństwa. Jednak komórki ładują u sąsiadów spoza wspólnoty, bo sami nie korzystają z prądu, zgodnie z zasadami swojej religii.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!