Buczacz
Sztuka w domu noblisty

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Idę przez Buczacz. Spacerkiem z kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w stronę cerkwi bazylianów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Nad rzeką Strypą, niedaleko mostu, na ścianie starej kamienicy dostrzegam tablicę.
Informuje ona, że w tym domu urodził się Szmuel Josef Agnon (1888?1970), żydowski pisarz, który w 1966 roku otrzymał nagrodę Nobla, pierwszą w historii literatury hebrajskiej. Uznawany jest on za najwybitniejszą osobistość pochodzącą z Buczacza. Agnon to pseudonim, prawdziwe nazwisko pisarza brzmiało Czeczkes. Gdzieś wyczytałam, że to przybrane to wymyślony przez niego rzeczownik rodzaju męskiego (nie ma ponoć takiego w języku hebrajskim) od słowa ?aguna?, które oznacza kobietę związaną lub kobietę w łańcuchach. A w praktyce kobietę, której mąż zaginął lub opuścił ją odmawiając rozwodu. Agnon zaczął publikować już jako nastolatek, pisał najpierw w jidysz, a gdy wyemigrował w 1908 roku do Palestyny ? po hebrajsku. Opowiadał o życiu współczesnych mu Żydów, zwłaszcza tych żyjących na przełomie minionych stuleci.
Ale nie tylko dlatego dom, w którym się urodził, zasługuje na zainteresowanie. Wewnętrzne podwórko wygląda jakby żywcem przeniesione z południowych krajów Europy. Może z Rzymu, może skądinąd… Są i balkony, i pnąca się po murach winorośl, i tynk obłażący ze ścian… W bramie wystawa starych zdjęć. Ma tu siedzibę ???-??i?, czyli jakby Dziedziniec Sztuki. Miejsce, gdzie odbywają się przedstawienia, koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Klimatyczny punkt w mieście.
Dodaj komentarz