Tczew
Centrum Konserwacji Wraków
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Centrum Konserwacji Wraków Statków to najnowszy, zbudowany w 2016 roku, obiekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Nowoczesny, wyjątkowy w swej skali, budynek powstał z myślą o konserwacji, archeologii podwodnej, historycznych jachtach i wrakach dawnych statków.
Z dna morza do gabloty
Fragment burty, szesnastometrowa stępka, kotwica oraz część ładunku z XV-wiecznego wraka zwanego ?Miedziowcem?, to najważniejsze eksponaty w magazynie studyjnym. Zabytkowe jachty opowiadają historię polskiego żeglarstwa. Na „Opty” Leonid Teliga, jako pierwszy Polak, samotnie okrążył ziemię. „Dal”, w latach 30. ubiegłego wieku, pod dowództwem Andrzeja Bohomolca, odbyła pionierski rejs przez Atlantyk, a „Kumka IV” ma wyjątkową, spawaną konstrukcję. W skład zbiorów wchodzą elementy konstrukcyjne wraków, średniowieczne dłubanki, łodzie, w tym również egzotyczne oraz kajaki. W regałach przesuwnych prezentowane są zabytki pochodzące z badań podwodnych NMM.
Ale zanim to się zdarzy…
Magazyn studyjny jest połączony z otwartą dla zwiedzających pracownią konserwatorską. Obserwacja procesów konserwatorskich umożliwia poznanie drogi, jaką pokonuje eksponat z dna morza do muzealnej gabloty. System wanien do konserwowania drewna pochodzącego z badań podwodnych, skaner do modelowania 3D, suwnica i ruchome podesty tworzą nie tylko miejsce pracy, ale też kształtują atmosferę miejsca.
Wirtualne wspomaganie
Za pomocą aplikacji mobilnych i stanowisk interaktywnych można dowiedzieć się więcej o miejscu znalezienia zabytku, jego historii i budowie oraz przeprowadzić wirtualną konserwację eksponatów. Wirtualne Muzeum Morskie ? zestaw aplikacji komputerowych i na urządzenia mobilne – wspomaga działania edukacyjne prowadzone w CKWS.
Dodaj komentarz