Szczecin
Cmentarz, którego już nie ma

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zaniedbano drzewostan, doprowadzając do inwazji samosiejek. Stawiano pomniki zbyt ogromne (i nieładne) dla otoczenia. Choćby ten, poświęcony zasłużonym dla ruchu robotniczego, ustawiony w eksponowanym miejscu w 1975 r. zamknął oś widokową, a powstała przy nim na „łące” kwatera zasłużonych zatłoczyła przestrzeń.
Nowi gospodarze nie czuli tego symbolicznego przesłania ubranego w formę odpowiednio poprowadzonych ścieżek, miejsc widokowych z ławeczkami, wielobarwnej przyrody służącej ukojeniu. W świadomości szczecinian nie było bowiem żadnej łączności pomiędzy dawną, niemiecką, a nową, polską tradycją na tych terenach. Dopiero w połowie lat 70. zaczęto dostrzegać zabytkową wartość układu przestrzennego cmentarza centralnego i zachowanych na nim przykładów sztuki sepulkralnej. Na zlecenie wojewódzkiego konserwatora zabytków sporządzono dokumentację fotograficzną i inwentaryzację zieleni. W 1985 r. zespół cmentarza wpisany został do rejestru zabytków. To duży krok naprzód. I chociaż zdarzały się nadal kradzieże, rozbiórki czy niefortunnie krajobrazowo stawiane pomniki, jako wynik nacisków różnych grup społecznych czy osobistych, prowadzone były i są prace rekonstrukcyjne potłuczonych zabytków i odnawianie zachowanych.
Ochroną i odnową otacza się powoli również polskie kwatery; kwaterę pionierów Szczecina z tragiczną przeszłością z pierwszych lat powojennych czy też powstałą w latach poprawności politycznej kwaterę zasłużonych.
Idąc trasą turystyczną z 1928 r. – teraz, skonfrontować możemy to co było, co pozostało z tym, co jest nowe, co odzwierciedla powojenną historię mieszkańców Szczecina. Powstaje nowa trasa turystyczna. Pojawia się bowiem coraz więcej głosów i przeświadczenia, że ten wielki park, ogród umarłych, należy wpisać na listę miejsc godnych zobaczenia w Szczecinie, tak jak Wały Chrobrego czy Zamek Książąt Pomorskich, spuściznę poprzedników.
Warto wiedzieć
Cmentarz Główny (Hauptfriedhof) był przed wojną miejscem hołubionym, eksponowanym turystycznie, reklamowanym. Pozostało wiele cennych informacji prasowych, kilka przewodników, zdjęć, opracowań dokumentacyjnych, planów zagospodarowania i bogactwa zieleni. Kartoteki i księgi pochówków spłonęły w czasie nalotów w zbombardowanej bramie cmentarza w 1941 r.
NAJPIĘKNIEJSZY OGRÓD UMARŁYCH W POLSCE-NAZYWANY CMENTARZEM CENTRALNYM… CHODZIŁEM DO SZKOŁY ŚREDNIEJ,KTÓRA JEST BLISKO I CODZIENNIE PRZECHODZIŁEM PRZEZ TEN PARK ZADUMY, KTÓRY POCHOWAŁ UMARŁYCH…