Czechy
Kraj krzyży pokutnych

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Krzyże pokutne to monolityczne, proste i surowe kamienne formy w kształcie krzyża, wznoszone głównie w średniowieczu przez zabójców w miejscu popełnionego morderstwa – taką definicję z grubsza podaje Wikipedia.
W Polsce jest ich około 600, natomiast na terenie Czech, które są niemal czterokrotnie mniejsze, naliczono ich dotychczas ogółem 1471. Można zatem śmiało powiedzieć, że Czechy, to kraj krzyży pokutnych, kraj ateistów, którzy w trakcie biesiadowania lubią pić piwo, a później się mordują i pokutują… Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ zwyczaj wznoszenie krzyży pokutnych przywędrował do Europy środkowej i wschodniej z Niemiec. Stoją teraz na bezdrożach i przypominają o starych czasach i starych tragediach. Większość zwykłych ludzi nawet nie wie, co krzyże pokutne oznaczają i skąd się w ogóle wzięły. Największy krzyż pokutny Europy, znajduje się jednak nie w Czechach, lecz w polskim Stargardzie.
Dzieło pasjonatów
Zainteresowanie krzyżami pokutnymi w Czechach rozpoczęło się w XIX wieku. Pojawiły się nawet publikacje opisujące ich wręcz fascynujące historie. Po II wojnie światowej władze czechosłowackie uświadomiły sobie fakt, że historie i obecność krzyży pokutnych jest – bądź co bądź – związana z wiarą w Boga, więc przestano wspierać publikacje i zrzeszenia, które interesowały się tą tematyką. To oczywiście natychmiast wykorzystali pospolici złodzieje i wiele krzyży pokutnych zostało zniszczonych lub wykopanych i umieszczonych w ogrodach, koło prywatnych domów. Znalazła się jednak grupa odważnych, którzy w 1984r. założyli „Společnost pro výzkum kamenných křížů při městském muzeu v Aši” (Zrzeszenie badaczy krzyży pokutnych przy muzeum miejskim w Aszu). Zrzeszenie działa do dnia dzisiejszego a jego członkowie corocznie wpisują do bazy danych nowo znalezione obiekty kamienne, które później przedstawiają na swoich stronach internetowych.
Warto wiedzieć
Jeżeli natkną się kiedyś Państwo na takie właśnie stare kamienne artefakty, to proszę pamiętać, że w tym miejscu przed wielu laty, wydarzyła się tragedia. Ktoś kogoś zabił a krzyż pokutny, który stoi na tym miejscu, to jedna z kar, jaką ponosił morderca i forma zadośćuczynienia oraz pojednania z rodziną ofiary, zgodnie ze średniowiecznym prawem.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona stowarzyszenia
- o krzyżu pokutnym w Stargardzie w naszym portalu
Dodaj komentarz