Szawle
Warto odwiedzić Górę Krzyży
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
My mamy prawosławną Świętą Górę w Grabarce na Podlasiu, na której obok cerkwi i żeńskiego klasztoru stoją tysiące już krzyży. Litwini mają natomiast swoją, katolicką, Górę Krzyży ? Kryži? kalnas, położoną 12 km na północ od miasta Szawle (Šiaulai).
Miejsce wpisano na listę dziedzictwa UNESCO. Czytałem o nim wielokrotnie. Oglądałem dziesiątki zdjęć. Ale tylko zobaczenie go na własne oczy daje pojęcie o jego niesamowitości i magii.
Nad rzeczką Kulpç
Góra Krzyży wznosi się w pobliżu rzeki Kulpç, jest niewysoka, zaledwie 10-metrowa. Wejść na nią można z budynku przy dużym parkingu, pokonując dosyć długą drogę pielgrzymią wykładaną betonowymi kostkami, prowadzącą przez rozległe błonia, na których mogą gromadzić się tysiące ludzi. Możliwe jest także dojście krótsze, od strony szosy. Góra Krzyży, nazywana też Zamkową, gdyż przed wiekami stał na niej gród i ma kształt podłużnego siodełka.
Krzyże, figury, ołtarz
Z daleka widać tylko najwyższe krzyże, kilkumetrowej wysokości, wyciosane z dębowego drewna, lub wykonane z metalu. A także wysoką figurę Chrystusa. Im bliżej celu, tym dostrzega się niezliczone mniejsze krzyże, a podchodząc zupełnie blisko również malutkie, nawet kilkucentymetrowe. Są ich setki tysięcy, może nawet o miliony. Każdy pielgrzym oraz większość turystów pozostawia w tym miejscu kolejny. Są niezłej klasy rzeźby, są wyciosane dosyć prymitywnie, ale z pasją. Jest kilkumetrowej wysokości figura Chrystusa wyrzeźbiona w jednym, popękanym już pniu, i osobno przymocowanymi później rozłożonymi rękoma. Widzę krzyże ? kapliczki, oraz samodzielne, na wysokich palach. Kolejnego drewnianego Jezusa niosącego potężny krzyż, jak na Golgotę. I wyciosanego w kamieniu chyba bardzo dawno, bo omszałego. Mijam ołtarz z gipsową, modlącą się Madonną ustawioną między dwiema tablicami z litewskim tekstem Dekalogu. A także samotną, wysoką figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. W innym miejscu mniejszą, dosyć prymitywnie wyciosaną z drewnianego pnia.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- także o Górze Krzyży w naszym portalu
Dodaj komentarz