Gdynia
Orłowo: kurort w portowym mieście

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Orłowo ma też swoją legendę?
W święto Trzech Króli, 6 stycznia 1666 roku, w okolicy sąsiedniej wsi Kolibki, rybacy stojący na brzegu ujrzeli w powietrzu dwa walczące ze sobą orły. W tych okolicach ptaki takie nie były spotykane. Były ogromne i zachowywały się bardzo głośno. Walka była zacięta. Powyrywane pióra unosiły się w powietrzu. W końcu silniejszy pokonał słabszego ale obydwa wpadły do morza. Rybacy podpłynęli do nich kutrami. Widok był przerażający. Zwycięski ptak topił przeciwnika w falach morskich. Wydziobał dziurę w jego głowie, lecz pokonany zginął od utopienia. Mimo bliskości ludzi, zwycięzca nie puścił rywala. Rybacy wyłowili złączone szponami ptaki i zawieźli do Gdańska.
Tyle mówi legenda, ale są też fakty…
W 1829 roku miejscowy rybak Jan Adler, a po niemiecku Adler to orzeł, odkupił od młynarza ziemie pod uprawę. Wokół zaczęło powstawać niewielkie kąpielisko. Pod koniec XIX wieku liczyło już pięćdziesięciu stałych mieszkańców. Od nazwiska gospodarza nazwano wioskę. Nazwa Orłowo używana jest od 1857 roku. Prawa gminne miejscowość otrzymała w 1931 roku i nazwana została Orłowem Morskim. W 1935 roku przyłączona została do Gdyni.
Dobre czasy kurortu
W 1904 roku rodzina Grablowskich zbudowała ciekawy architektonicznie Dom Kuracyjny. Budynek był podpiwniczony, dwupiętrowy i wyposażony w instalację elektryczną i sanitarną. Urządzono kąpielisko z drewnianymi łazienkami i malutkie molo. W 1912 roku dobudowano skrzydło północne. W nim była duża restauracja z tarasem. Od 1920 roku Dom Kuracyjny należał do polskiej spółki ?Wody Morskie Orłowo?. Należał wtedy do najdroższych obiektów w tym miejscu. W kolejnych latach rozbudowywano go, powstały dwie kuchnie, jadalnie, taras, ogród. Odbywały się dancingi, grywała Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej. W 1937 roku dom stał się własnością Banku Gospodarstwa Krajowego. Od 1984 roku jest wpisany w rejestrze zabytków. Powstały też inne domy wczasowe. Tuż przed Klifem Orłowskim stoją ruiny pięknego niegdyś sanatorium należącego do NFZ…
Dodaj komentarz