Sopot
Spacer Szlakiem Lisów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trasa należy do ścieżek o nazwie Sopockie Szlaki Spacerowe. To dość długi szlak, ale można wędrówkę nim podzielić na dwa odcinki. Jest znakowany kolorem brązowym na żółtym tle. Zaczyna się w Sopocie ? Kamiennym Potoku. Prowadzi obok kościoła, przez osiedle Brodwino, Wzgórze Olimpijskie, Łysą Górę.
Ja zaczęłam wędrówkę od uroczego stawu o nazwie Morskie Oko. Przy nim stoi regionalna karczma ?Harnaś?. Jakoś tak Zakopanem ?powiewa”? Tu szlak brązowy spacerowy łączy się z czarnym turystycznym.
Pomnik niemiecki, pomnik radziecki
Podchodzę na Wzgórze Olimpijskie. Na nim stoi pomnik wojenny. Poświęcony jest żołnierzom radzieckim poległym w walkach w rejonie Sopotu. Pomnik ustawiono na byłym niemieckim pomniku wybudowanym w 1909 roku. Miał on symbolizować niemiecką straż nad wschodnią granicą. Był to głaz narzutowy wmurowany w prostopadły cokół granitowy. Na wierzchu umieszczono orła wykonanego z brązu i ważącego prawie półtorej tony. W 1945 roku orła wywieziono do Związku Radzieckiego. Urządzono tu cmentarz wojenny a na głazie umieszczono pięcioramienną gwiazdę. Jest też kamienna tablica z napisem w języku rosyjskim i polskim ? ?Bohaterom walk o wyzwolenie Sopotu?. Do cokołu przymocowano tablice z nazwiskami poległych. Teren cmentarza jest ogrodzony. Pośród drzew i krzewów widoczne są kamienne tabliczki.
Obok Opery Leśnej
Podchodzę wyżej, zostawiając po lewej stronie odejście szlaku spacerowego na Łysą Polanę. Od tej chwili wchodzę na czarny turystyczny. Po prawej mijam Operę Leśną. Zakrętem w lewo dochodzę do Łysej Góry. Tu jest węzeł szlaków. Wybieram zejście szlakiem brązowym do Doliny Siedlisko. Stąd ulicami o nazwach poetów i pisarzy polskich schodzę do centrum. Mijam obelisk poświęcony Adamowi Mickiewiczowi, bo pobliskie duże osiedle nosi jego imię.
Na Łysą Górę
Sopocka Łysa Góra (110 m.n.p.m.) nazywana jest ?małym Zakopanem?. To tu zbudowano niewielki wyciąg narciarski, a obok niego małą skocznię narciarską. Tereny spacerowe zamieniają się zimą na narciarskie biegowe. Niedaleko znajduje się tor saneczkowy. Pierwszy taki tor otwarto w 1908 roku, na wierzchołku Orlego Wzgórza w pobliżu Opery Leśnej. Nie zostało z niego nic. Drugi otwarto w 1912 roku na wzgórzu Trzech Gracji i funkcjonuje on do dziś. Odremontowano go w 1991 roku. U podnóża góry jest restauracja ?Sabat?, w której można się posilić.
Dodaj komentarz