Gdańsk
Most Chlebowy, czyli Most Miłości

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tylko półtora roku funkcjonuje gdański Most Miłości, a zakochani już dość gęsto obwiesili go kłódkami na znak dozgonnego uczucia…
Fakt, że kłódek od razu pojawiło się 120, bo akcję ich wieszania zorganizowali w lipcu 2011 roku orędownicy idei by Gdańsk, wzorem innych miast, też miał swój Most Zakochanych. Teraz jest ich znacznie więcej.
Chlebowy, bo sprzedawano tu chleb
Zakochani pod swoje kłódki zaanektowali most Most Chlebowy, przewieszony nad Kanałem Raduni. Znajduje się on w pobliżu Ratusza Staromiejskiego i w pobliżu Wielkiego Młyna. Na nim ulica Kowalska przechodzi w ulicę Korzenną. Most jest bardzo stary, jeden ze starszych i ciekawszych w mieście; zbudowano go w latach 1338-56. Wtedy most miał 8,5 metra szerokości. Jego nazwa pochodzi od licznych sprzedawców chleba. To właśnie w tej okolicy 200 gdańskich piekarzy sprzedawało najchętniej swoje wyroby. Okolice kanału Raduni oraz ulic Kowalskiej i Korzennej tworzyły wtedy centrum Starego Miasta. Pod koniec XIV w. działało tu aż 90 branże rzemieślniczych. W XV wieku pojawiły się browary. Zabudowa okolicy mostu nie została odbudowana po zniszczeniach wojennych.
Most zrewitalizowany
Na początku XX wieku konstrukcja została poszerzona na potrzebny poprowadzenia przez most obecnie już nieistniejącej linii tramwajowej. Dziesięć lat temu nie remontowany od dawna most był w bardzo złym stanie technicznym. W latach 2002-03 przeprowadzono remont i zrewaloryzowano zabytek. Teraz nośność mostu wynosi 30 ton, a szerokość ponad 16 m. Wzmocniono konstrukcję, pojawiły się są nowe barierki, stylowe lampy, brukowana nawierzchnia. Oświetlono też most od dołu i bardzo uporządkowano i przebudowano pobliski skwer.
Warto wiedzieć
Most Miłości jest ważnym, ale nie jedynym w Gdańsku na „Trakcie Zakochanych”. Brama przy ulicy Piwnej nazywana bywa Bramą Zakochanych, a Zaułek Zachariasza Zappio – Zaułkiem Pocałunków.
Dodaj komentarz