Gdynia
Orłowo: kurort w portowym mieście
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Orłowo to dzielnica Gdyni przy granicy z Sopotem. Leży nad samym morzem przy ładnej szerokiej plaży. Dzielnica zabudowana jest ładnymi niskimi budynkami willowymi. Niektóre pamiętają czasy przedwojenne. W ostatnich latach powstały nowe osiedla o dość wysokim standardzie. Jest to najładniejsza gdyńska dzielnica wypoczynkowa.
Początki Orłowa związane są z rybacką osadą założoną w XIX wieku. Od zawsze była to miejscowość letniskowa. W latach trzydziestych XX wieku nazywała się nawet Orłowo Zdrój.
Skrócone molo
Wizytówką Orłowa jest molo. Zbudowano je w 1934 roku. Miało wówczas długość 420 metrów i szerokość 6 metrów. Zimą 1949 roku sztorm zniszczył niemal połowę konstrukcji. Kilka lat później odremontowano pozostałą część. Obecnie ma 180 metrów. Dziś jest odmalowane, oświetlone, stoją na nim ławeczki. Wstęp jest wolny.
Z molo widać panoramę Gdańska, Gdyni i Półwysep Helski. Na placyku obok molo, na ławeczce, siedzi Antoni Suchanek. To jeden z najwybitniejszych polskich malarzy marynistów. Całe życie spędził w Gdyni. Pomnik odsłonięto w 2009 roku, a skwer nazwano jego imieniem.
Deptakiem Królowej Marysieńki
W kierunku Sopotu prowadzi deptak orłowski nazwany Promenadą Królowej Marysieńki. Marysieńka była żoną króla Jana III Sobieskiego, jednego z właścicieli pałacu w pobliskich Kolibkach. Przy deptaku stoi pamiątkowy głaz z tablicą poświęconą generałowi Orlicz-Dreszerowi. Był on żołnierzem Legionów Polskich, kawalerzystą, uczestnikiem pierwszej wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zginął w 1936 roku w katastrofie lotniczej przy orłowskim molo. Pochowany jest w Gdyni Oksywiu na Cmentarzu Marynarki Wojennej. Trochę dalej stoi pomnik przedstawiający postać księdza Stanisława Zawackiego. Był on wielce zasłużoną postacią na terenie Gdyni i Orłowa. Był też kapelanem Jana Pawła II. Pomnik postawiono w 2010 roku.
Kulturalnie przy plaży
W miesiącach letnich działa na plaży Letnia Scena Teatru Miejskiego. Teatr powstał w 1996 roku. W lecie wystawiane są przedstawienia teatralne, kabarety, inne imprezy. Natomiast przy ulicy Orłowskiej stoi zabytkowy budynek. Początkowo mieściło się w nim Liceum Sztuk Zdobniczych Przemysłu Artystycznego. W późniejszych latach zmieniono nazwę na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Obecny zespół szkół plastycznych utworzono w 2000 roku. Obok ciekawego architektonicznie budynku, stoją na skwerkach ogrodu interesujące rzeźby. Wykonali je absolwenci szkoły. Absolwentami szkoły byli: Jacek Fedorowicz, Bogdan Borusewicz i wiele innych znanych postaci.
Dodaj komentarz