Kopenhaga
Glyptoteka, czyli co można zrobić z piwa?

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Użyję tytułu znakomitego szkicu Jarosława Iwaszkiewicza, czyli „Co można zrobić z piwa?”, a rzecz będzie o muzeum sztuki – o Ny-Calsberg Glyptotek. O prywatnej kolekcji dzieł sztuki, gromadzonych w końcu XIX w. przez browarnika Carla Jacobsena i jego żonę Otillę. O kolekcji, którą podarowali społeczeństwu w wybudowanym na ten cel muzeum.
Glyptoteka to ponad 10 tysięcy dzieł eksponowanych metodycznie w salach o intensywnych barwach ścian, odpowiednio oświetlonych i opisanych (w języku duńskim i angielskim). Jakobsen zamiłowany był w rzeźbie antycznej i sztuce francuskiej – malarstwie i rzeźbie – z czasów mu współczesnych. I te zbiory dominują.
Starożytności
Około 1900 szt. zabytków egipskich, datowanych na okres od 3. tysiąclecia p.n.e. do I. wieku n.e. to m.in. sarkofag zakupiony w Muzeum Egipskim w Kairze oraz obiekty z wykopalisk sponsorowanych przez Fundację Ny Carlberg, prowadzonych w latach 20. XX w., brązy, w tym brązowy posąg Seta, kanopy, mumie. Obszerny zbiór greckiej i rzymskiej rzeźby zawiera około 800 eksponatów pochodzących z okresu 600r. p.n.e. – 500 r. n.e. Ogromna ilość rzymskich biustów portretowych, płaskorzeźb i rzeźb. Dla nich urządzona została tzw. sala obrzędowa świątyni greckiej w stylu późnego klasycyzmu, nosząca imię Carla i Otelli Jacobsen. Na środku Sali we wgłębieniu posadzki znajduje się rzymska mozaika „Porwanie Europy” , a między autentycznymi, starożytnymi kolumnami stoją olbrzymie posągi. Często są niemymi świadkami organizowanych w Sali koncertów. Etruskie zabytki to ponad 950 rzeźb i innych starożytności, które pozyskał dla muzeum broker Jacobsena, niemiecki archeolog Wolfgang Helbig, tworząc kolekcję etruską uważaną za największą po zbiorach włoskich. Niezwykle interesujące są zbiory antyczne Bliskiego Wschodu zawierające m.in. około 100 popiersi z Palmyry, w tym słynną „Piękność” czy reliefy zwierzęce byka, lwa i smoka z babilońskiej Bramy Isztar.
Sztuka nowoczesna
Kolekcja nie-antyczna, nowoczesna oparta jest na malarstwie i rzeźbie francuskiej i duńskiej. Prezentowane są tutaj prace Augusta Rodina – przyjaciela Carla Jacobsena, Edgara Degas czy Jeana Baptiste’a Carpeaux, w malarstwie: Eugene’a Delacroix, Jacquesa – Louisa Davida, Eduarda Maneta, Claude’a Moneta, Edgara Degas, Vincenta van Gogha, Paula Cézanne’a i Paula Gauguina – aż 40 prac. Same sławy. W zbiorach dzieł duńskich wystawiane jest głównie malarstwo tzw. „Złotego Wieku”, przypadającego na okres 1800-1850 i reprezentowane przez Constantina Hansena, Christoffera Wilhelma Eckersberga z doskonałym „Portretem Thorvaldsena, Johana Thomasa Lundbye’a czy Christena Købke. Rzeźba duńska to przede wszystkim dzieła uczniów Thorvaldsena: Jensa Adolfa Jerichau, Wilhelma Bissena i Hermanna Ernsta Freunda.
Ciekawe zdjęcie. Ciekawy pomysł na zdjęcie