Wysowa
Jak wieś stała się uzdrowiskiem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wysowa to niewielka wieś w dolinie rzeki Ropy. Przynależy do gminy Uście Gorlickie. W Wysowej kończą bieg autobusy, bo dalej to już polski drogowy koniec świata. Liczne źródła mineralne dały jej status uzdrowiska.
Wieś, położona na wysokości 550 m n.p.m. jest oddalona od ruchliwych tras komunikacyjnych i doskonale spełnia warunki wsi wypoczynkowej. Wytyczono tu kilka ciekawych i łatwych szlaków turystycznych. Wysowa otoczona jest zalesionymi wzniesieniami Gór Hańczowskich, należących do Beskidu Niskiego. To długie i wąskie grzbiety ciągnące się równolegle z północnego zachodu na południowy wschód. Często zwane są one Hańczowskimi Górami Rusztowymi, bo wyglądają jak ruszt. W ich skład wchodzi kilka dość wysokich szczytów. Są to: Ostry Wierch (938 m), Figielka (805m), Góra Jawor (723 m), Buków Garb (764 m), Płaziny (825 m), Wysota (784 m) i Jaworzynka (869 m). Góry te pokryte są lasami jodłowo-bukowymi. Przepływająca przez wieś Ropa jest tutaj niewielkim potokiem.
Od osady do kurortu
Pierwsze pisemne zapisy o wsi pochodzą z 1359 roku. Tereny te otrzymał Jan Gładysz od króla Kazimierza Wielkiego. Osada zaczęła się rozbudowywać na początku XV wieku. Ród Gładyszów władał wsią do końca XVI wieku. Kolejnymi właścicielami byli Adam Brzeziński, Zborowscy i Tarłowie. Od 1760 roku właścicielem był Maciej Lanckoroński. To on odkrył zdrowotne właściwości tutejszych wód. Zbudowano więc pierwsze ?łazienki?. Linia kolejowa do Grybowa i Gorlic oraz dobra droga jezdna do Wysowej, ułatwiały dojazd kuracjuszom.
Pierwsza fala letników
W czasie I wojny światowej wszystko zostało zniszczone. W latach międzywojennych pod kierownictwem lekarza Wacława Kraszewskiego zbudowano pijalnię, którą niestety strawił pożar w 1963 roku. Obiekt ten zaprojektował architekt Karol Stryjeński. Zbudowano też łazienki kąpielowe i dom administracyjno ? noclegowy. Do II wojny światowej Wysowa nosiła miano letniska i miała prawo pobierać taksę klimatyczną oraz opłaty za zabiegi. Była tu dobra opieka lekarska. Raz dziennie do wsi kursował autobus z Gorlic, więc letnicy mieli możliwość dojazdu. W latach trzydziestych XX wieku ponad wsią stworzono wzorowe i nowoczesne gospodarstwo górskie. Pomysłodawcą i twórcą był przemysłowiec ? cukrownik Rupert Jan Łopaciński.
Miejscowość przyjazna turystom
W czasie II wojny światowej Wysowa została ponownie zniszczona, ale po wojnie zaczęto ją znowu przystosowywać jako uzdrowisko. Obecnie jest to ładna miejscowość, przyjazna turystom i kuracjuszom. Jest tu piękny Park Zdrojowy w którym rozmieszczone są źródła mineralne obudowane drewnianymi studzienkami. Jest odbudowana w 2006 roku pijalnia. Skończono budowę muszli koncertowej. Cały czas trwają prace porządkowe i dekoracyjne. Nieopodal Parku Zdrojowego znajdują się ładne regionalne karczmy.
Dodaj komentarz