Wysowa
Uzdrowisko wychodzi na prostą
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wody mineralne Wysowej zostały uznane w 1963 roku przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej jako wody lecznicze. Wydobywają się one na powierzchnię w formie źródeł lub odwiertów.
Obecnie w uzdrowisku znajduje się 16 ujęć zlokalizowanych w różnych miejscach Parku Zdrojowego. Najbardziej popularne to Henryk, Franciszek, Aleksandra, Józef, Bronisław, Słone. Źródło W-24 otrzymało nazwę Wysowianka i jest to woda butelkowana. Jej rozlewnia znajduje się na terenie parku. Uzdrowisko nie należy jeszcze do słynnych kurortów, ale niebawem takim się może stać. Kto ceni ciszę i spokój, piękne krajobrazy i kontakt z przyrodą, to jest to dla niego miejsce właściwe.
Trudne początki odległego zdroju
Pierwsze łazienki do kąpania się w wodzie mineralnej zbudowano w 1808 roku. Powstał też dom dla kuracjuszy z kilkoma pokojami. Dojazd w tym czasie do Wysowej był bardzo trudny, więc niezbyt wielu gości tu zaglądało. Dopiero pod koniec XIX wieku zmodernizowano drogę z Ropy do Wysowej. W tym samym czasie uporządkowano źródła i urządzenia zdrojowe. Zbadano skład chemiczny wód i określono ich właściwości lecznicze.
Dwa razy dziennie grała orkiestra…
Od 1882 roku Wysowa miała Zakład Zdrojowo-Kąpielowy i stała się uzdrowiskiem. Wody mineralne używano do kąpieli, natrysków i inhalacji. Do dyspozycji kuracjuszy było 140 miejsc noclegowych w dwóch hotelach, willach i prywatnych domach. Dwa razy dzienne można było posłuchać orkiestry zdrojowej, a panny w strojach regionalnych podawały „wodę”. Organizowano wycieczki konne i piesze po okolicy. Rozległy park zachęcał do spacerów. Po II wojnie światowej, w 1945 roku Zakład Zdrojowo-Kąpielowy został upaństwowiony. W 1949 roku uruchomiono produkcję Wysowianki. Kuracjuszy nie było jednak zbyt wielu.
Pod państwowym kierownictwem
W 1959 roku powołano Przedsiębiorstwo Państwowe „Uzdrowisko Wysowa”. Największy jego rozwój nastąpił w latach 1964-72. Wtedy powstała większość istniejących obiektów. Do nich należą zakład przyrodoleczniczy i rozlewnia wód mineralnych, sanatoria „Glinik”, „Cukrownik”, „Beskid” oraz najbardziej charakterystyczny obiekt wznoszący się na wzgórzu ponad wsią – Ośrodek Sanatoryjno-Wypoczynkowy „Biawena”. Sanatoria są wyposażone w gabinety rehabilitacyjne. W „Beskidzie” otworzono jedyny w Polsce oddział dializ. W „Biawenie” leczeni są diabetycy. Niektóre obiekty w ostatnim czasie zmieniły nazwy w związku z prywatyzacją i zapewne dalej tak będzie. Teraz pod młotek ma iść „Biawena”…
W nowoczesnej pijalni wód
W 2006 roku wybudowano nową pijalnię na wzór starej, która spłonęła w 1963 roku. Przed pijalnią jest ładna fontanna z efektami świetlnymi w porze wieczorowej. Muszla koncertowa jest już ukończona. Odbywają się tutaj cykliczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Stary Dom Zdrojowy przekształcono w ładny hotelik. Znajduje się w nim też restauracja. Między Parkiem Zdrojowym a częścią sanatoryjną zbudowano kościół zdrojowy na potrzeby kuracjuszy. Obecnie na obrzeżach parku trwa budowa dużego basenu, a na 2013 rok planuje się oddanie aquaparku.
Zajrzyj na te strony:
- Uzdrowisko Wysowa
- gmina Uście Gorlickie
- film autorki
Dodaj komentarz