Kolombo
Kalamba to znaczy port

Zatrzymujemy się w Grand Oriental Hotel, najstarszym w stolicy – działa już 136 lat. Czasy świetności ma on już za sobą, ale położenie znakomite. Sąsiaduje komendą główną policji, co w kraju nie tak dawno jeszcze objętym zbrojnym konfliktem wewnętrznym, nie jest bez znaczenia.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Kolombo. Kalamba to znaczy port
Przed wiekami znajdowała się w tym miejscu mała wioska rybacka Kalamba,co po syngalezku znaczy Port, dając początek Kolombo. O dawnym, militarnym znaczeniu Fortu przypominają zabytkowe działa ustawiona na nabrzeżu oceanu.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zatrzymujemy się w Grand Oriental Hotel, najstarszym w stolicy ? działa już 136 lat.  Czasy świetności ma on już za sobą, ale położenie nadal znakomite. Znajduje się w centrum historycznej dzielnicy Fort, koło portu pasażerskiego, nieco ponad 200 m do President’s House ? pałacu prezydenckiego i GPO – poczty głównej.

Przede wszystkim jednak hotel ten sąsiaduje z silnie strzeżoną komendą główną policji, co w kraju nie tak dawno jeszcze objętym zbrojnym konfliktem wewnętrznym, nie jest bez znaczenia. Hotel ten w przeszłości nazywał się Taprobane, a wśród jego gości bywali najsławniejsi cudzoziemcy, m.in. arystokracja brytyjska, wybitny pisarz i dramaturg angielski Somerset Maugham, a także, o czym przypomina w holu recepcji tablica z dwugłowym orłem i tekstem rosyjsko-angielskim, jeden z najsławniejszych pisarzy i dramaturgów rosyjskich, Antoni Czechow. Zatrzymał się on tu w dniach 12-18 listopada 1890 roku wracając do Rosji z Sachalinu i rozpoczął pisanie powieści ?Gusiew?.

W portugalskim forcie

Grand Oriental Hotel stanowi znakomity punkt wypadowy pieszych spacerów po centrum Kolombo. Zaś dzielnica Fort, w której się on znajduje, w przeszłości rzeczywiście była fortem portugalskim, holenderskim, później brytyjskim, z którego pozostała tylko część umocnień ? nadal obiekt wojskowy ? na cyplu wysuniętym w Ocean Indyjski. Zaś cała dzielnica stanowi faktycznie wyspę, którą od reszty miasta oddzielają dwa wąskie kanały i jezioro Beira, łączą zaś mostki drogowe i kolejowe.

Parlament w miejscu rybackiej wioski

To zarazem kolebka obecnej, niespełna 700-tysięcznej, stolicy administracyjnej Sri Lanki. Parlamentarna znajduje się w Kotte. Na obszarze blisko 2-milionowej aglomeracji Kolombijskiej, mieszka co dziesiąty Lankijczyk. Przed wiekami znajdowała się w tym miejscu mała wioska rybacka Kalamba, co po syngalezku znaczy Port, dając początek Kolombo. O dawnym, militarnym znaczeniu Fortu przypominają zabytkowe działa ustawiona na nabrzeżu oceanu.

Nowoczesność i kolonialne budynki

Podobnie jak w innych dzielnicach miasta, a jest ich obecnie 15, w przyszłości mają powstać jeszcze 4 nowe, starych zabytków tu właściwie nie ma. Widoczna niegdyś z daleka, dziś zasłaniana przez gmach Bank of Ceylon oraz wieżowce World Trade Center, Wieża Zegarowa pochodzi z 1857 r. Cała dzielnica Fort zbudowana została przez Brytyjczyków w XVIII, rozbudowana w XIX w. i z tego okresu zachowało się sporo gmachów, m.in. Stary Parlament, President’s House ? uprzednio siedziba brytyjskiego gubernatora kolonii, czy pochodzący z 1845 r. Cargill’s – najstarszy dom towarowy na wyspie. Stare, wąskie ulice pełne pokolonialnych budowli mają jednak dużo uroku. Są bardzo ruchliwe w dzień, zwłaszcza po godzinach pracy. Puste natomiast w nocy, mimo iż znajdują się tu także najlepsze hotele: Hilton i Intercontinental.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 20 sierpnia 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!