Kolombo
W egzotycznym świecie Orientu

W Kolombo, stolicy Sri Lanki, wystarczy przejść przez któryś z trzech mostków na kanale, aby w sąsiadującej z Fortem od wschodu dzielnicy Pettah znaleźć się w świecie Orientu. To wielki egzotyczny bazar, z przelewającymi się ludźmi, zwierzętami i masą pojazdów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Kolombo. W egzotycznym świecie Orientu
Zachodni skraj dzielnicy wzdłuż stanowi parokilometrowy na tym odcinku bulwar ? ulubione miejsce spacerów mieszkańców.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Kolombo, stolicy Sri Lanki, wystarczy przejść przez któryś z trzech mostków na kanale, aby w sąsiadującej z Fortem od wschodu nowoczesnej dzielnicy Pettah znaleźć się w świecie Orientu.

To przede wszystkim wielki egzotyczny bazar, z przelewającymi się ludźmi, zwierzętami  i masą pojazdów, wśród nich popularnymi tuk-tukami, trójkołowymi motorowymi taksówkami z otwartymi bokami. Poszczególne uliczki i ciągi handlowe wypełnione są sklepami, ale również straganami, bądź towarami rozłożonymi wprost na ziemi, poszczególnych branż. Oferowane są owoce, warzywa i niezliczone przyprawy, w innym miejscu artykuły tekstylne, odzież, wyroby skórzane, sprzęt elektroniczny i gospodarstwa domowego itd.

Bazar z wiekową tradycją

Kupcy, to przeważnie Moors-Maurowie, lak na wyspie nazywa się potomków arabskich żeglarzy, kupców i osadników, głównie nadal mahometan. Jest jednak także obszar tego bazaru, gdzie handlują Tamilowie. W Pettah znajdują się również najważniejsze świątynie Kolombo: hinduistyczne Ganeshan Tempie, Stara i Nowa Kathiresan Tempie poświęcone bogu wojny Skandzie, a także meczet Jami-ul-Afar z biało-czerwonymi minaretami. Warto tu zobaczyć i zwiedzić także Dutch Period Museum. Znajduje się ono  w ostatnim w mieście reprezentacyjnym domu mieszkalnym zbudowanym przez Holendrów, którzy po Portugalczykach byli drugimi kolonizatorami Cejlonu. Obejrzeć w nim można meble, przedmioty codziennego użytku i inne eksponaty przedstawiające życie na wyspie w XVIII w.

Wyspa niewolników

Na południe od Fortu leżą dwie, najbardziej kontrastujące ze sobą dzielnice stolicy. Najbliższa, Slave Island ? Wyspa Niewolników, to tereny dawnego targu niewolników, zamieszkane przez biedotę. W przeszłości był to półwysep otoczony wodami jeziora Beira – siedliska krokodyli, stanowiących wystarczającą ochronę przed ucieczkami. Gadów tych już dawno nie ma, podobnie jak handel niewolnikami należy do haniebnej przeszłości. Ale dzielnica nędzy pozostała. Równocześnie jednak jej zachodni skraj, wzdłuż nadoceanicznej Galle Face Centre Road, stanowi parokilometrowy na tym odcinku bulwar ? ulubione miejsce spacerów mieszkańców. Sąsiaduje on z dawnymi brytyjskimi terenami jeździeckimi. Zaś na południowym krańcu z nowoczesnym Galle Face Hotelem, dalej luksusowym hotelem Oberoi i kościołem św. Andrzeja, pierwszym prezbiteriańskim na wyspie, wybudowanym w stylu angielskim w 1842 r. To już jednak inne Kolombo. Wystarczy bowiem przejść kilkadziesiąt metrów na południe od Wyspy Niewolników, aby znaleźć się w świecie bogactwa i luksusu.

Ogrody Cynamonowe

Najzamożniejszej dzielnicy lankijskiej stolicy, o egzotycznej nazwie Ogrody Cynamonowe. Pełnej domów i willi w tropikalnej roślinności i kwiatach, ze szkołami prywatnymi, w których miesięczne czesne sięga 2,5 ? krotności przeciętnej pensji. Centrum tej dzielnicy stanowi największy, o średnicy niespełna kilometra, obszar zielony w Kolombo, park Viharamahadevi. Nazwany tak na cześć matki syngalezkiego króla Dutthagamani, który jako pierwszy zjednoczył, w 161 r. p.n.e. Cejlon. Do roku 1958 był to po prostu Victoria Park. Porośnięty palmami i innymi licznymi roślinami tropikalnymi, m.in. kwiatami lotosu i orchideami, z dużym, złoconym posągiem Buddy koło wejścia od strony sąsiadującego z parkiem ratusza, jest ulubionym miejscem spacerów i wypoczynków mieszkańców stolicy.

Muzeum obok białego ratusza

Ratusz ? Town Hall o śnieżnobiałych ścianach i z  kopułą ? w pierwszym momencie kojarzy się z waszyngtońskim Kapitolem. Zbudowany został w 1928 roku. Na południowym skraju parku znajduje się jeden z ważnych turystycznie obiektów stolicy, pochodzący z 1877 r. gmach Muzeum Narodowego. Posiada on bogate zbiory antycznych rzeźb i posągów, starej broni, rytualnych masek, dokumentów itp. pozwalających zapoznać się z dziejami wyspy oraz zobaczyć wiele jej najcenniejszych pamiątek z przeszłości. Muzealna biblioteka przechowuje pół miliona książek, w tym tysiące starych rękopisów na liściach palmowych.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij