Kolombo
Stąd inspiracje czerpał Walt Disney

W pobliżu ratusza znajduje się najstarszy meczet stolicy Sri Lanki – Devatagaha, biała budowla z licznymi wieżyczkami małych minaretów, zakończonych jak gdyby starymi latarniami. Podobno to one stały się inspiracją dla Walta Disneya...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Kolombo. Stąd inspiracje czerpał Walt Disney
Miejsc zasługujących w Kolombo na zobaczenie jest oczywiście więcej, ale zagranicznym turystom przeważnie nie starcza na to czasu. Okolice stolicy, miejscowości na terenie jej aglomeracji, też mają sporo do zaoferowania.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W pobliżu ratusza znajduje się najstarszy meczet stolicy ?  Devatagaha, biała budowla z licznymi wieżyczkami małych minaretów, zakończonych jak gdyby starymi latarniami. Podobno to one stały się inspiracją dla Walta Disneya, stąd m.in. czerpał projekty orientalnych gmachów świata baśni.

Inny obiekt, który również należy zobaczyć w pobliżu, to Independence Memorial Hall. Zbudowany w 1946 roku w kształcie pokrytej spadzistym dachem z dachówki sali audiencyjnej w stylu kandyjskim ? budowli ostatniego niezależnego państwa syngalezkiego (ok. 1500-1815), ze stolicą w Kandy, w centrum wyspy. To tu 4 lutego 1948 r. książę Gloucester, ostatni przedstawiciel korony brytyjskiej na wyspie otworzył obrady parlamentu Cejlonu, ogłaszając zarazem niepodległość tej kolonii.

Gmachy i pomniki wzniesione w darze

Po przeciwnej stronie tego samego placu Maitland wznosi się reprezentacyjny, na planie ośmiokąta, Pałac Kongresów ? Bandaranaike Memoriał International Conference Hall, nazywany w skrócie BMICH. Wzniesiony został  na początku lat 70. jako dar Chińskiej Republiki Ludowej. Obradować w nim może 1500 osób. Tu w 1976 r. odbyła się ważna konferencja przywódców tzw. państw niezaangażowanych.

Pamiątki dawnych i nowych dziejów

W gmachu tym znajduje się także niewielkie muzeum poświęcone życiu i działalności Solomona W.R.B. Bandanaraike, premiera Cejlonu od 1956 do śmierci z rąk tamilskich zamachowców w 1959 roku. A vis a vis Pałacu Kongresów stoi kilkumetrowej wysokości, zmniejszona kopia słynnego 13-metrowego posągu Buddy z VI-VIII w., którego oryginał znajduje się w klasztorze Aukana, sto kilkadziesiąt kilometrów na północny-wschód od Kolombo.
Wspomniałem, że BMICH ? to dar ChRL. Nie jest to jedyny obiekt w stolicy Sri Lanki ufundowany przez inne państwa. Nowy gmach parlamentu w Kotte stanowi bowiem dar rządu Japonii. Zaś pomnik  pani premier Sirimavo Bandaranaike na nabrzeżu Oceanu Indyjskiego ofiarowała Rosja.

Wycieczki po okolicy

Miejsc zasługujących w Kolombo na zobaczenie jest oczywiście więcej, ale zagranicznym turystom przeważnie nie starcza na to czasu. Okolice stolicy, miejscowości na terenie jej aglomeracji, też mają sporo do zaoferowania. W odległej o 11 km od centrum Kolombo Kelaniyi znajduje się np. buddyjska świątynia Raja-Maha-Vihara, której początki sięgają czasów antycznych. Obecny zespół architektoniczny, ze słynnymi rzeźbami m.in. gnomów, pochodzi z XVII-XIX w.
Natomiast w Kotte miejscowości nazywanej też Sri Jayawardanapura, gdzie mieści się siedziba parlamentu, dużej budowli w stylu kandyjskim wzniesionej pośrodku jeziora, jest nowa dzielnica rządowa. Zaplanowana z rozmachem, jako nowoczesne centrum polityczne kraju. Na północ, a zwłaszcza na południe od Kolombo, rozciągają się nad oceaniczne miejscowości wypoczynkowe, do których przyjeżdżają turyści z całego świata.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 23 sierpnia 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij