Polonnaruwa
Najpiękniejsze posągi Buddy

Za najpiękniejsze na Sri Lance uważane są dwa, wykute w jednej skale posągi Buddy w Polonnaruwie. Przedstawiają kilkunastometrowej długości leżącego Wielkiego Myśliciela pogrążonego w śnie. I obok niego – stojącego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Polonnaruwa. Najpiękniejsze posągi Buddy
Polonnaruwa stolicą Syngalezów była tylko przez dwa wieki – od XII do XIV. Ale stanowiły one okres największego rozkwitu królestwa.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Za najpiękniejsze na całej Sri Lance uważane są dwa, wykute w jednej skale posągi Buddy w dawnej stolicy królestwa Syngalezów – Polonnaruwa, zbudowanej nad jeziorem Parakrama Samudra. Przedstawiają kilkunastometrowej długości leżącego Wielkiego Myśliciela pogrążonego w śnie. I obok niego kilkumetrowego stojącego. 

Oba posągi powstały w XII wieku i stanowią szczytowe osiągnięcie syngalezkiego rzeźbiarstwa. A zarazem najwspanialsze, przy czym doskonale zachowane, fragmenty, zarówno skalnej świątyni Gal-Vihara, jak i całego zespołu Polonnaruwy. Zajmuje on kilka kilometrów kwadratowych, z cytadelą w centrum. Niestety, z królewskiego pałacu Parakramy Bahu zachowała się właściwie tylko jedna ściana i fragmenty innych murów. Nieco więcej z sali audiencji, a zwłaszcza wyłożonej kamieniami królewskiej łaźni.

Ślady świetności dawnej stolicy

Polonnaruwa stolicą Syngalezów była tylko przez dwa wieki – od XII do XIV. Ale stanowiły one okres największego rozkwitu królestwa. Które, podobnie jak w czasach stołeczności Anuradhapury, uległo najazdowi tamilskiemu i rozpadło się na kilka małych księstw. O kunszcie ówczesnych artystów świadczą doskonale zachowane znaczne fragmenty świątyń. Na mnie duże wrażenie zrobiła Vatadage, na planie koła, ze schodami z czterech stron oraz pięknymi rzeźbami i głębokimi płaskorzeźbami, strażników świątyni. A także podobne ozdoby klasztoru Alahana Pirivena, obok byłego placu na którym zgodnie ze zwyczajem palono zwłoki.

Klasztory i pałace

To tylko przykłady, gdyż w dawnej stolicy, którą w okresie jej świetności zamieszkiwało około 100 tys. ludzi, zachowały się ruiny 19 zabytkowych obiektów lub – jak np. w przypadku Świętego Kręgu – ich zespołów. Klasztorów, sal zgromadzeń, pałaców, a także kultowych stup. Wśród nich znajdujący się kilkaset metrów na północ od dawnych murów miejskich Dom Posągów – Lankatilaka o 17-metrowej wysokości ścianach, z potężnymi półkolumnami i hinduistycznymi freskami oraz 13-metrowej wysokości posągiem Buddy, niestety bez głowy. Lankatilaka uważana jest za najpiękniejszą ruinę dawnej królewskiej stolicy Syngalezów.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!