Gdynia
Kamienna Góra – zabytkowa dzielnica

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
* Willa ?Sokola? jedna z najbardziej efektownych, zaprojektowana przez Tadeusza Zielińskiego, twórcy i projektanta całego letniska. Była własnością Ryszarda Gałczyńskiego. Była to najbardziej reprezentacyjna posiadłość, willa zaprojektowana w stylu klasycystycznym, nawiązująca w swoim projekcie i koncepcji do Pałacu Łazienkowskiego w Warszawie. Całość wkomponowana w duży ogród z kortami tenisowymi. Frontowa fasada zachwyca dwukolumnowym podcieniem z głowicami w stylu jońskim z charakterystyczną ślimacznicą.
* Budynek firmy ?Polskarob? ? typowo modernistyczny z odniesieniami marynistycznymi, nadbudówką, bulajami i zaokrąglonymi narożnikami przypominającymi typowe elementy okrętu. Jest zlokalizowany przy rondzie Sienkiewicza, gdzie stoi również pomnik naszego Noblisty wzniesiony i ufundowany przez Towarzystwo Kąpieli Morskich w 1924 r. Początkowo popiersie było wykonane z gipsu. Polskarob został zbudowany dla Polsko-Skandynawskiego Towarzystwa Transportowego, tzw. Czarnej Floty, zajmującej się eksportem węgla. Pełnił on funkcje pensjonatowo-biurowe. W czasie II Wojny Światowej mieściło się tam Gestapo a po wojnie, w latach 1945-51 znajdowała się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Fakt tej niechlubnej historii upamiętnia tablica umieszczona przy wejściu do budynku.
* Po przeciwnej stronie Polskarob, przy rondzie Sienkiewicza znajduje się inny ciekawy przykład budynku mieszkalno-biurowego zbudowany dla firmy ubezpieczeniowej Maklerów Ubezpieczeń Morskich ? ?Gdynianka?. Zaprojektowany przez znanego gdyńskiego architekta Wacława Tomaszewskiego i wybudowany w 1937 r. Kubistyczna kompozycja z dwoma pasami okien i wydatnie wyeksponowanymi schodami.
* Dla miłośników literatury marynistycznej ciekawym i znanym miejscem jest dom w którym w latach 1949-86 mieszkał Karol Olgierd Borhardt, autor między innymi ?Znaczy Kapitan? czy ?Krążownik spod Samosierry?. Niedawno w czerwcu 2012 r. odbyła się premiera filmu ?Karol Olgierd Borhardt ? kapitan własnej duszy? w reżyserii Michała Dąbrowskiego. Film powstawał prawie 40 lat i zawiera fragmenty z udziałem kapitana Borhardta. Na domu w którym mieszkał znajduje się tablica upamiętniająca tą niezwykle barwną postać marynarza, pedagoga i literata.
* Na szczycie Kamiennej Góry, wzniesienia o wysokości 52 m n.p.m. znajduje się restauracja Panorama, z tarasu której można podziwiać widok na gdyńską marinę i port. Restauracja została oddana w 1971 r. i przez wiele lat była bardzo popularnym klubem nocnym. Charakterystycznym obiektem tuż obok Panoramy jest stalowy 25-tonowy krzyż o wysokości 25 m. Aktualnie powstaje kolejka szynowa, którą będzie można wjechać na górę. Zapewne stanie się ona kolejną atrakcja miasta, zwłaszcza, że będzie bezpłatna a sama podróż na szczyt, mimo, że krótka bo zaledwie dwuminutowa będzie okazją do podziwiania widoków okolicy. Poza wrażeniami wzrokowymi miejsce to oferuje również niemałe atrakcje dla melomanów, którzy latem od lipca do końca sierpnia, w każdą niedzielę mogą posłuchać w przepięknej scenerii, na scenie plenerowej koncertów muzyki promenadowej.
* * *
Dzielnica sprzyja spacerom w otoczeniu zieleni, kwiatów i ciekawej architektury. Jest historią tego miasta od jego letniskowych początków, przez dynamiczną rozbudowę portu, okres wojenny i powojenne lata zapomnienia aż do ponownego rozkwitu i uznania na jakie miejsce to bez wątpienia zasługuje.
Dodaj komentarz