Konĕpruské Jeskynĕ
Kominy i korytarze w Złotym Koniu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Znaleziono również kości ludzi jaskiniowych, w tym miejsce pochówku kobiety, datowane na okres 13,5-13 tys. lat p.n.e., z darami pogrzebowymi: kamiennymi narzędziami i muszlą małży morskiej. Wśród znalezisk okazały się również ciekawe minerały, m.in. aragonit i krzemień mikrokrystaliczny.
W średniowieczu bito tu fałszywe monety
Szalenie ciekawe było odkrycie we wrześniu 1950 roku, na najwyższym piętrze tutejszego systemu jaskiń, tajnej, średniowiecznej mennicy. Bito w niej, w czasach panowania króla Jerzego z Podiebradów, fałszywe drobne monety ? halerze, ale również i duże srebrne praskie grosze. Wcześniej te fałszywe monety błędnie klasyfikowano jako husyckie. Natrafiono na warsztat fałszerzy, do którego wchodziło się przez wąski otwór, przez który mógł przecisnąć się człowiek.
Otwór był przez pięć wieków zakryty kamieniem. W środku znajdowały się arkusze miedzianej blachy używanej wówczas na pokrycia dachów pałaców, świątyń i zamożnych domów, z wyciętymi w nich krążkami monet. A także drewniane naczynie ze skrawkami miedzi, gliniane garnki na monety, resztki pieca do wytapiania metalu i inne elementy wyposażenia fałszywej mennicy.
Cuda stworzone przez przyrodę
Widoki w wielu miejscach jaskini są przepiękne. Przechodzi się m.in. przez duże i wysokie jaskinie, nazywane domami, m.in. Petrův dóm, Pusty dóm w którym obejrzeć można kopie znalezionych w nim kości ludzi i zwierząt oraz fragmenty największego stalagmitu w Czechach. Jest też największy w całym zespole Proškuv dóm, w którym uwagę zwracają skalne ?Róże koniepruskie?, Kuklov dóm, czy Piekło (Peklo). W Sali Organowej są ogromne wapienne nacieki rzeczywiście przypominające organy. Przechodzi się też przez jaskinie: Janina i Bożenarodzeniową, czy z przepięknymi, stworzonymi przez przyrodę wzorami na suficie, Spallazaniego. Ponadto nad jeziorkiem (Lekninové jeziorko) i koło przepaści (Letošníková propast).
Są sale, m.in. Mareša, skalne kominy, wąskie przejścia, łączniki między salami korytarzami itp. W dawnej mennicy zrekonstruowano warsztat fałszerzy monet z bijącym je mincerzem. Jest też manekin, jak żywy, dziewczyny stojącej zapewne na czatach. Obok tych jaskiń znajduje się, świetnie widoczny ze ścieżki prowadzącej do wejścia, kamieniołom Złoty Konik. To z niego pochodził jeden z kamieni węgielnych położonych w roku 1868 pod budowę Teatru Narodowego (Národni divádlo) w Pradze. Metalową plakietkę z tym konikiem znalazłem na ścianie ścieżki prowadzącej do jaskini.
Warto wiedzieć
Od 1959 roku dwa górne piętra Jaskiń Koniepruskich dostępne są dla zwiedzających. Oczywiście, ze względu na ich bezpieczeństwo, wyłącznie w grupach z przewodnikiem. Zwiedzanie trasy o długości 620 m, na różnych poziomach i z przejściami niekiedy wąskimi korytarzami, zajmuje godzinę. Średnia temperatura wewnątrz wynosi 10,5?C, a wilgotność powietrza sięga 100%, o czym turyści są informowani przed rozpoczęciem poznawania tych jaskiń.
Dodaj komentarz