Praga
Loreta ma już 390 lat

Praska Loreta należy do najsłynniejszych. Jest nie tylko cennym zabytkiem architektury, lecz także słynnym praskim miejscem pielgrzymkowym, niemal równie popularnym jak kościół Panny Marii Zwycięskiej, w którym znajduje się figurka Praskiego Dzieciątka Jezus.
Tagi: , ,
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: www.prague.eu
Praga. Loreta ma już 390 lat
Zachowana barokowa fasada powstała niemal sto lat po założeniu kaplicy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W czerwcu upływa dokładnie 390 lat od położenia kamienia węgielnego pod budowę praskiej Lorety.

Kaplice loretańskie, budowane na wzór Domku Świętego w Loreto, były szczególnie popularne w krajach katolickich w okresie baroku.  W Czechach znajdziemy ich około sześćdziesięciu. Praska Loreta należy do najsłynniejszych. Jest nie tylko cennym zabytkiem architektury, lecz także słynnym praskim miejscem pielgrzymkowym, niemal równie popularnym jak kościół Panny Marii Zwycięskiej, w którym znajduje się figurka Praskiego Dzieciątka Jezus.

Skarby w skarbcu

Założycielką i pierwszą partonką praskiej Lorety była czeska szlachcianka Benigna Kateřina z Lobkovic, którą podobno zainspirowała starsza loreta w Mikulovie. Duchową opiekę nad kaplicą powierzyła kapucynom, którzy w pobliżu zbudowali klasztor. Zachowana barokowa fasada powstała niemal sto lat po założeniu kaplicy. Wyraźne ślady pozostawił tu architekt Kryštof Dientzenhofer oraz jego syn  Kilián Ignác.  Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Lorety jest skarbiec, skrywający kolekcję kilkuset dzieł sztuki, pochodzących najczęściej z darów wdzięcznych pielgrzymów. Do najcenniejszych należą duże monstrancje barokowe, przykład wspaniałych dzieł złotniczych z przełomu XVII i XVIII wieku. Najsłynniejsza z nich to bezcenna diamentowa monstrancja Praskie Słońce zdobiona 6222 diamentami.

Grające dzwony

Kolejną atrakcją dla zwiedzających jest karylion,  który podarował Lorecie bogaty kupiec praski Eberhard z Glauchova.  Wykonawcą instrumentu, składającego sie z 27 dzwonów,  był  amsterdamski ludwisarz Claudy Fremy. Dźwięk loretańskich dzwonów rozległ się po raz pierwszy 28 września 1695 roku. Karylion loretański należy do najlepiej zachowanych barokowych instrumentów tego typu w Europie.

Warto wiedzieć

Tego lata (2016 r.) Loreta zaprasza na ciekawą wystawę sezonową ?Loreta Dientzenhoferów. Historia fasady loretańskiej?,  przedstawiającą rozwój architektoniczny obiektu na przełomie XVII i XVIII wieku.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 24 czerwca 2016; Aktualizacja 25 listopada 2018;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij