Siedmiogród
Kraina wielu narodów

W rumuńskim i węgierskim to „Kraj za lasem”, gdyż nazwa ta powstawała, gdy ziemie te znajdowały się za puszczą porastająca góry Apuseni. Sasi i inni osiedlający się w nim Niemcy określali go jako Siedem Zamków, my – Siedem Grodów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Siedmiogród. Kraina wielu narodów
W spadku po tej skomplikowanej i burzliwej historii pozostały wspaniałe zamki i świątynie oraz całe, niekiedy dobrze zachowane stare miasta.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Później nastąpiła wielka wędrówka ludów. I chociaż zlatynizowaną przez Rzymian ówczesną miejscową ludność uważa się za protorumuńską, to przewalający się przez te ziemie Madziarzy, osiedlani Niemcy ? najpierw z Nadrenii, później południowych Niderlandów, Turyngii, Bawarii, a w końcu z Saksonii, dzięki czemu wszystkich siedmiogrodzkich Niemców nazywa się Sasami, Szeklerzy, Mongołowie, Tatarzy, Kumani i Turcy ? że wymienię najważniejszych ? mieli niewątpliwy wpływ na skład etniczny społeczeństwa. A także jego religię. Już w X wieku trafiło do niego chrześcijaństwo wschodnie, chociaż prawosławie, jako jedna z dominujących ( obok protestantyzmu ) religii Siedmiogrodu, to dopiero wiek XVII i późniejsze.

Silny, dzięki przyjęciu chrztu przez węgierskiego króla Stefana I Świętego ? to on ustanowił w XI w. siedmiogrodzkie biskupstwo w Gyulafehérvár ? Alba Julii, sprowadzeniu cystersów i innych zakonów oraz Krzyżaków, był katolicyzm. A następnie dominujący wśród siedmiogrodzkich Sasów protestantyzm. Ważną rolę w historii nie tylko tego regionu odegrało Księstwo Siedmiogrodzkie istniejące od 1541  do 1690 roku. Przypomnę, że książę Stefan Batory został królem Polski. Później ? znowu bardzo upraszczam ? był to region węgierski i austro-węgierski. Z burzliwymi dziejami, ale dużą tolerancją religijna. Najpierw czterech wyznań zachodnich: katolicyzmu, protestantyzmu, kalwinizmu i unitaryzmu (arianizmu). Później także unickiego, prawosławnego oraz judaizmu.

Równolegle rozwijały się trzy kultury: węgierska, niemiecka i rumuńska. Chociaż ten ostatni termin to dopiero II połowa XIX w, po zjednoczeniu w 1862 r. Mołdawii i Wołoszczyzny, bez Siedmiogrodu, w Rumunię. W spadku po tej skomplikowanej i burzliwej historii pozostały wspaniałe zamki i świątynie oraz całe, niekiedy dobrze zachowane stare miasta. A także dzieła sztuki. Jeżeli dodać do tego różnorodność i piękno krajobrazów od Karpat po równiny, rzek, jezior oraz przyrody, to nie ma już wątpliwości, że Siedmiogród jest jednym z najbogatszych w zabytki i najciekawszych regionów nie tylko Rumunii. Prawdziwych skarbów zachowało się tam wiele.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 22 października 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!