Câlnic
Tu chłopi budowali zamki
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Możni zbudowali wiele warowni. Tak działo się w dawnych czasach we wszystkich krajach Europy. Ale w Siedmiogrodzie twierdze stawiali także chłopi. Na co dzień mieszkali w swoich wioskach, uprawiali rolę. Ale kiedy nadciągał wróg ? uciekali do wybudowanego wspólnymi siłami zamku.
Najlepiej zachował się taki chłopski zamek w cichej, położonej nieco z boku głównego szlaku komunikacyjnego wsi Câlnic (po niemiecku Kelling, po węgiersku Kelnek), w niewielkiej odległości od Klużu (Cluj). Zamek istniał już w 1269 r. ale wtedy był własnością rodu Kelling i od nazwiska tegoż rodu przyjął swoją niemiecką nazwę. Panowie wybudowali czworoboczną trzykondygnacyjną wieżę mieszkalną (donżon) i otaczyli ją murem obronnym z dwiema basztami. To im wystarczało. W 1430 r. zamek odkupili od panów miejscowi chłopi.
Pańska siedziba była jednak za ciasna dla mieszkańców okolicznych wsi. Cierpliwie, latami, rozbudowywali ją wznosząc drugi, niższy pierścień murów obronnych, umocnili bramę barbakanem, podwyższyli donżon, by siła ognia sięgała poza nowe mury. Przede wszystkim jednak zamkowy dziedziniec obudowali przylegającymi do wewnętrznego pierścienia murów celami. W każdej takiej celi, w razie zagrożenia, schronienie znajdowała jedna chłopska rodzina i cały jej ruchomy dobytek. Pośrodku dziedzińca chłopi wybudowali też kaplicę, w której znajdowali duchowe wsparcie w trudnych czasach. A w podziemiach mieli winną piwniczkę.
Ucieczka była wpisana w niespokojne zycie mieszkańców Siedmiogrodu, a zamek oblegany był wielokrotnie. Chłopska warownia została zdobyta tylko raz, i to bez walki, na poczatku funkcjonowania w nowej roli. Zajęli ją Turcy w 1438 roku.
Warto wiedzieć
Teraz człopski zamek we wsi Câlnic, jako najlepiej zachowana z wielu podobnych warowni, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można go zwiedzać, a w zachowanych celach ? przenocować. Nocleg znajdziemy też na plebanii, a w pobliżu murów (za zgodą administratorów i niewielką opłatą) ? postawimy namiot.
Dodaj komentarz