Pieskowa Skała
Orle gniazdo przez wieki
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kiedy zbudowano pierwszy, drewniany zamek w Pieskowej Skale – nie wiadomo. Pierwsza wzmianka o budowli obronnej pochodzi z 1315 roku. Kazimierz Wielki zbudował tu zamek murowany, który był ważnym ogniwem w szeregu fortyfikacyjnym, broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk.
Wzniesiono go na cyplu skalnym i jego stromym zboczu. W tym czasie miał dwa poziomy. Na górnym była kwadratowa wieża strażnicza i dwa budynki mieszkalne oraz dziedziniec wewnętrzny. Niżej zabudowania gospodarcze i studnia. Do nich przylegał mur obronny.
W rękach Szafrańców
Nazwa Pieskowa Skała pochodzi jakoby od imienia Piotra – pierwszego prywatnego właściciela zamku – Szafrańca. Zdrobnienie tego imienia brzmiało w średniowieczu „Pieś” lub „Pieszko”. W drugiej połowie XIV wieku, król Ludwik Węgierski nadał zamek Piotrowi Szafrańcowi, ale pełne prawo własności Szafrańcowie uzyskali dopiero w 1422 roku od króla Władysława Jagiełły. Z tym okresem związana jest legenda o Dorotce… Dorotka z Toporczyków kochała giermka-lutnistę, ale siłą została wydana za mąż za starego Szafrańca. Po jakimś czasie zjawił się jej wybranek, przebrany w zakonny habit, z zamiarem wydostania jej z zamku. Obydwoje zostali schwytani i otrzymali średniowieczne wyroki. Giermka rozszarpały konie, a Dorotkę uwięziono w baszcie. Zmarła tam śmiercią głodową. Wiadomo na pewno, że za Szafrańców, gotycki zamek przebudowano w stylu renesansowym, wzorując się na rezydencji wawelskiej. Przed wejściem na dziedziniec wewnętrzny, na fryzie okiennym znajduje się data 1578 i jest to prawdopodobnie rok zakończenia przebudowy. Zamek należał do tego rodu aż do 1608 roku, kiedy zmarł ostatni z nich – Jędrzej.
Twierdza Zebrzydowskich
Do 1640 roku zamek zmieniał właścicieli, do chwili przejęcia go przez Michała Zebrzydowskiego, starostę lanckorońskiego. On to rozbudował twierdzę i wzmocnił system fortyfikacyjny. Zbudował dwa potężne bastiony połączone kurtyną z bramą wjazdową pośrodku. Tym sposobem powstał drugi dziedziniec zwany zewnętrznym. Zebrzydowski zbudował też nad bramą wjazdową od wewnątrz loggię wysuniętą ryzalitowo oraz barokową kaplicę na drugim piętrze pw św. Michała.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- zamek Pieskowa Skała
- film autorki:
Dodaj komentarz