Krosno
U franciszkanów na miejskiej starówce
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Z bazyliki do pobliskiego rynku, który oddziela go od drugiego najcenniejszego krośnieńskiego kościoła, franciszkanów, dochodzi się jedną z dwu staromiejskich uliczek.
Na krośnieńskiej starówce zachował się średniowieczny układ urbanistyczny. Stanowiący jej centrum rynek jest rozległy, zwłaszcza jak na tej wielkości, niespełna 50-tysięczne miasto. Odchodzi od niego sześć ulic. Po jednej w każdym narożniku oraz dwie przecinające pierzeje północno ? zachodnią i południowo ? wschodnią. W przeszłości stał na nim ratusz, nie odbudowany po niszczącym go pożarze w 1512 roku. Niedawno odtworzono tylko zarys jego fundamentów. Zachowała się natomiast stara studnia, jest też nowa fontanna. Jeszcze niedawno rósł w tym miejscu park, ale w związku z pracami archeologicznymi drzewa i krzewy zostały usunięte. Ocalało tylko kilka najstarszych. Trochę zieleni jest odtwarzanej w skrzynkach, m.in. na starym rowerze, przypiętym do ogrodzenia Piwnicy Pod Cieniami. Rynek otaczają kamienice z XVI-XVIII w. Najcenniejszą z nich jest Wójtowska z XV w. z renesansowym portalem. Obok niej stoi kamienny pręgierz. Dwie dłuższe pierzeje mają renesansowe podcienia. Wartych obejrzenia jest jeszcze co najmniej kilka innych zabytkowych kamienic. A tuż obok rynku, kilkadziesiąt metrów od jego południowo ? wschodniego narożnika, przy ul. Franciszkańskiej, stoi drugi najcenniejszy zespół zabytkowy.
U franciszkanów
Klasztor i gotycki kościół franciszkanów p.w. Najświętszej Maryi Panny jest niemal rówieśnikiem fary (o niej piszę osobno). Zbudowany został w XV wieku z cegieł, później był przebudowywany, ale w latach 1899-1904 przywrócono mu formy gotyckie. Frontem stoi do ulicy, ale na co dzień wchodzi się do niego bocznym wejściem, od strony dziedzińca, przez metalową bramę od ulicy. W górnych częściach jej obu skrzydeł wycięte są serduszka spotykane w niektórych wiejskich ustępach. W ołtarzu głównym znajduje się obraz o niezwykłej nazwie Matki Boskiej Murkowej ? Obrończyni Wiary. Nazywany jest również Krośnieńską Panną. Nazwa podstawowa pochodzi od wnęki w murze zewnętrznym kościoła, w którym znajdował się on przez wiele lat.
Dodaj komentarz