Bukareszt
Krótki kurs dziejów miasta

Mimo trudności gospodarczych i znacznego rozwarstwienia społecznego, miasto rozwija się, modernizuje, rewitalizuje zabytki. I… czeka na gości, którzy chcieliby je poznawać. Bo wśród turystów zagranicznych nadal nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Bukareszt. Krótki kurs dziejów miasta
https://www.krajoznawcy.info.pl/foto/2010-11-21/DSC_0643.jpg
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Według legendy Bukareszt (po rumuńsku Bucureşti) założyć ją miał pasterz Bucur. W potwierdzonych źródłach założycielem miasta był wołoski hospodar Mircza Stary, nawiasem mówiąc sojusznik Polski po zwycięstwie nad Turkami w XIV wieku.

W źródłach pisanych Bukareszt ? rumuńskie słowo bucurie oznacza radość ? po raz pierwszy pojawił się jako forteca w 1459 roku. I był rezydencją? wołoskiego hospodara Wlada IV Palownika, bardziej znanego jako Dracula. To wówczas zbudowany został Curtea Vecha ? Stary Dwór, którego resztki zachowały się do naszych czasów. Stał się on letnią rezydencją władcy, bo stolicą kraju było Târgovişte.

W XVII w. Bukareszt stał się największym centrum handlowym Wołoszczyzny, do którego stolicę tego księstwa przeniósł w 1698 r. Constantin Brâncoveanu. Z wielu klęsk jakie nawiedziły to miasto (najazdy tureckie, okupacja rosyjska z XIX w.), za największą uważa się wielki pożar w 1847 r. który zniszczył około 2 tys. budynków ? jedną trzecią miasta. Dopiero po powstaniu w 1861 roku z połączenia Wołoszczyzny i Mołdawii Księstwa Rumunii, jego stolica zaczęła się intensywnie rozwijać, rosła liczba mieszkańców, rozpoczęła się przebudowa i rozbudowa na wzór Paryża.

Chwilową utratę stołeczności, przyniosła Bukaresztowi I wojna światowa. Duże zniszczenia ? także II wojna. Zwłaszcza dotkliwe były bombardowania alianckie ? Rumunia pod rządami Iona Antonescu była sojusznikiem III Rzeszy, a następnie hitlerowskie, gdy w 1943 roku kraj odwrócił sojusze. Po wojnie i wymuszonej w 1947 roku abdykacji króla Michała, nastąpił okres brutalnej stalinizacji. A po nim czas niezależności od ZSRR, ale za cenę reżymu Ceausescu, wspomniane już wielkie trzęsienie ziemi i ?program systematyzacji?. To, oczywiście, ogromny skrót dziejów miasta.

Od 20 lat Rumunia jest niepodległa i demokratyczna, od niedawna w Unii Europejskiej. Mimo trudności gospodarczych i znacznego rozwarstwienia społecznego, co widać zwłaszcza ostro w Bukareszcie, miasto rozwija się, modernizuje, rewitalizuje zabytki. I? czeka na gości, którzy chcieliby je poznawać. Bo wśród turystów zagranicznych nadal nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 21 listopada 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij