Bukareszt
Cerkiewki ukryte wśród bloków

Zabytkowych cerkwi, kościołów i synagog zachowało się zresztą w Bukareszcie sporo. Chociaż wiele z nich wykorzystywanych było, podobnie jak w innych krajach komunistycznych poza Polską, na cele dalekie od religii.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Bukareszt. Cerkiewki ukryte wśród bloków
Cerkiewki obudowywano dookoła wielopiętrowymi gmachami i budynkami mieszkalnymi, zaniedbywano. A obecnie ? to widać na każdym kroku ? pieczołowicie są restaurowane.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Podczas krótkiego pobytu w Bukareszcie przekonałem się, że koniecznie trzeba przyjechać nad Dymbowicę na chociaż trochę dłużej. Bo mimo socrealistycznej przebudowy stolicy i zniszczenia w niej wielu cennych zabytków, jest to miasto ciekawe, warte bliższego poznania.

Podobał mi się stojący  przy odchodzącej od Bulwaru Unirii ulicy Patriarhei, ocalały w trakcie ?systematyzacji? tej części stolicy, zespół architektoniczny Wzgórza Patriarchy, w skład którego wchodzą prawosławny sobór ? Catedrala Patriarhală i sąsiednie świątynie oraz kaplice i Pałac Patriarchów. Zabytkowych cerkwi, kościołów i synagog zachowało się zresztą w Bukareszcie sporo. Chociaż wiele z nich wykorzystywanych było, podobnie jak w innych krajach komunistycznych poza Polską, na cele dalekie od religii. Obudowywano je dookoła wielopiętrowymi gmachami i budynkami mieszkalnymi, zaniedbywano.

A obecnie ? to widać na każdym kroku ? pieczołowicie są restaurowane. Byłem w kilkunastu z nich. Poza wspomnianym soborem i jego otoczeniem odwiedziłem XVI-wieczną cerkiew Mihai Vodă, która niegdyś stanowiła część zespołu monasteru, a w czasie burzenia i przebudowy centrum przesunięta została na szynach o ponad 250 m. Obejrzałem, niestety tylko z zewnątrz, piękną cerkiewkę vis a vis Akademii Wojskowej. Byłem we wszystkich świątyniach, jakie napotkałem na trasie moich spacerów po Bukareszcie, przy Calea Victorei, bulwarach: gen. Georghe Magheru,  Iona Brătianu, Constatntina Brancoveanu oraz sąsiednich uliczkach i zaułkach, a także w paru innych miejscach. Widziałem katolicki kościół włoski, w którym odbywają się również msze w języku polskim oraz kilka zabytkowych cerkiewek, czynnych, ale przeważnie jeszcze w trakcie rewaloryzacji: XVIII-wieczną Trei Ierarhi ? Colţea, wspomnianą już Stefanul Gheorghiu Nou i inne. Ale nie tylko bukareszteńskie  zabytkowe świątynie warte są zobaczenia.

Ciekawe są również budowle świeckie ? i to co zawierają wewnątrz. Na przykład Muzeum Sztuki w jednym ze skrzydeł byłego  Pałacu Królewskiego z cennymi kolekcjami malarstwa. Znaczna jego część uległa zniszczeniu lub uszkodzeniu w trakcie walk z reżymem komunistycznym w 1989 roku i jest obecnie restaurowana. Poza sztuką rumuńską, w tym największych jej mistrzów ? malarzy Nicolae Grigorescu, Ştefana  Luchiana czy rzeźbiarza Brânçuşiego, w zbiorach tych można obejrzeć dzieła artystów z europejskiej czołówki: Bruegla, Rembrandta, Rubensa, El Greco, Veneziano, Moneta i wielu innych.

Godnych uwagi muzeów jest w Bukareszcie więcej. Przykładowo wspomnę o muzeach historii: Bukaresztu, Rumunii, Naturalnej, czy Wsi ? najstarszym i największym rumuńskim skansenie niemal w centrum miasta, w parku przy ulicy prowadzącej na lotnisko. Byłem w nim przed laty i ponownie obecnie. Z dużą przyjemnością, gdyż jest to znakomita ekspozycja rumuńskiej architektury wiejskiej: domów z różnych regionów kraju, młynów, kuźni i innych budynków, cerkwi, kapliczek itp.

Nie brak w Bukareszcie  budowli  pamiętających odległe czasy, jak na przykład dawny karawanseraj ? zajazd Hanul Manuc przy Placu Unirii, pałace, budynki użyteczności publicznej z lat międzywojennych oraz nowoczesne z metalu i szkła. Wbrew więc twierdzeniom niektórych ?znawców?, że w Bukareszcie nie ma czego oglądać, można tam zobaczyć naprawdę wiele.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 21 listopada 2010; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij