Żegocina
Tu możesz poczuć się geologiem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Żegocina to duża wieś, siedziba gminy położona na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej z Bochni do Limanowej. Od tej miejscowości pochodzi znana geologom nazwa strefy lanckorońsko-żegocińskiej.
Strefa ta wciskając się między dwie silnie pofałdowane płaszczowiny magurską i śląską komplikuje jeszcze bardziej i tak wystarczająco skomplikowaną budowę geologiczną podnóża Beskidów. Na szczęście turysta nie ma obowiązku znać wszystkich występujących w okolicy odmian łupków, piaskowców czy margli ani ich wzajemnego położenia. Wycieczkę po okolicznych dolinkach proponuję rozpocząć od miejsca, które nie jest zapewne najpiękniejsze, ale za to posiada niewątpliwe walory edukacyjne. Dzięki temu każdy, kto ma ochotę może tu zdobyć tę odrobinę wiedzy, która pozwoli mu, choć trochę poczuć się geologiem.
Geologiczny Park Piaskowców Grodziskich
Tą szumną nazwą określa się dziś wyrobisko nieczynnego kamieniołomu piaskowca w Żegocinie. Jak sama nazwa wskazuje, w wyrobisku odsłaniają się warstwy grodziskie wieku dolno kredowego. Są to zapadające mniej więcej na południe beżowe ławice piaskowców poprzekładane ciemnoszarymi łupkami. Występują tu również żwirowce ilaste i margle szare. Warstwy piaskowców i łupków odsłaniają się również w korycie Żegocińskiego potoku, u podnóża wyrobiska. Nad potokiem zbudowano mostek, który umożliwia swobodny dostęp do kamieniołomu od strony drogi wojewódzkiej nr 965. W samym wyrobisku znajduje się tablica zawierająca poglądowe informacje na temat geologii tego miejsca. Jeżeli ktoś pomimo przestudiowania tablicy i dokładnego obejrzenia odkrywki nadal nie poczuje się ani trochę geologiem, to i tak nie powinien się zniechęcać i kończyć tu wycieczki. Proponuję odwiedzić przynajmniej dwie pobliskie dolinki, znacznie piękniejsze od kamieniołomu, o których dostępna literatura wie albo niewiele albo zgoła nic.
Przełom Saneczki
Potok Saneczka jest lewym dopływem Saneckiego Potoku zwanego również Żegocińskim. Źródła Saneczki znajdują się w Masywie Kamionnej zaś ujście w miejscowości Łąkta Górna. Na odcinku pomiędzy drogą wiodącą z Żegociny do Bełdna a przysiółkiem Łąkty Górnej o nazwie Wąsówka Niżna potok tworzy przełom pomiędzy wzniesieniami Pogórza Wiśnickiego. Aby dotrzeć do dolnego krańca przełomu trzeba od kamieniołomu w Żegocinie udać się ok. 2 km na północ drogą wojewódzką nr 965, a we wspomnianym przysiółku skręcić w boczną drogę ku zachodowi. Niebawem droga dochodzi do koryta potoku. Stąd trzeba iść w górę potoku. Przełom jest prawie w całości zalesiony. Można iść korytem potoku lub leśną drogą. Częstokroć droga biegnie korytem, więc nie ma problemu z wyborem trasy. Już u wylotu doliny znajduje się naturalne odsłonięcie skalne, w którym można zobaczyć jak różnorodne skały budują zbocza przełomu. W zasadzie to wszystko piaskowce i łupki, ale w różnych odcieniach, różnej grubości i w różnych konfiguracjach.
Dodaj komentarz