Klimkówka
Kościół nad zalewem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na przełęczy przy drodze z Ropy do Wysowej, nad zalewem, we wsi Klimkówka stoi biały kościół z ładnymi kopułami. Zachęca do zatrzymania się.
Kiedy jeszcze nie było zalewu, w dolinie zlokalizowana była duża wieś Klimkówka. W starej Klimkówce mieszkał działacz ludowy Jan Stampiński. Był posłem do austriackiego parlamentu, a po 1919 roku do Sejmu Rzeczpospolitej. On też założył we wsi kopalnię ropy naftowej i fabryczkę smarów. Prowadził ją jego syn.
Cerkiew przeniesiona
Wieś miała swoją piękną cerkiew, którą zbudowano w 1914 roku. Była murowana i składała się z czterech połączonych, wysokich kaplic na planie okręgu. Tworzyły one nawy. Kaplice nakryte były pięcioma kopułami na strzelistych wieżach. Architektura ta nawiązywała do budownictwa sakralnego Rusi. Po akcji Wisła służyła jako kościół katolicki. Niestety, teren wsi przekazano pod zalew przy nowobudowanej zaporze na Ropie. W 1983 roku wszystkie domy i cerkiew zostały zburzone. Część mieszkańców przeprowadziła się w inne regiony, a część do nowych domów na wyżej położonym terenie. Mieszkańców nowej Klimkówki jest niewielu. Postanowiono wybudować kopię zniszczonej cerkwi na przełęczy nad zalewem. Z braku środków nie udało się odtworzyć jej wiernie. Zrezygnowano z odtworzenia wszystkich kopuł. Dziś jest to nadal kościół rzymskokatolicki. Niestety nie udało mi się obejrzeć wnętrza.
Jezioro zaporowe
Zbiornik zaporowy Klimkówka oddano do użytku w 1995 roku po osiemnastu latach budowy. Zbiornik wyrównuje przepływy na Ropie ,chroni przed powodziami i dostarcza energię elektryczną. Jest zbiornikiem wody dla Gorlic i Jasła i miejscem rekreacyjnym. Niewielką zaporę zbudowano na przełomie rzeki Ropy, na pograniczu wsi Klimkówka i Łosie w gminie Uście Gorlickie. Zbiornik ma długość sześciu kilometrów, szerokość od dwustu do ośmiuset metrów. Zaporę usypano z ziemi i uszczelniono rdzeniem z miejscowej gliny. Długość korony wynosi ponad dwieście metrów. Korona zapory miała być podobno przejezdna, ale w czasie mojej wizyty w tym miejscu brama była pozamykana, więc nie wiem czy to tak już na stałe. W każdym razie szlak turystyczny do wsi Łosie tu się urywa?
Warto wiedzieć
* Obok znajduje się elektrownia, wodę doprowadzono do niej stalowym rurociągiem.
* Wybudowano też zespół hotelowy dla pracowników i oczyszczalnię ścieków. Dzisiaj w budynkach hotelowych, po gruntownym remoncie i adaptacji zorganizowano duży dom opieki społecznej.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz