Wisła
Można zwiedzać zamek prezydentów

Zbudowano go dla Ignacego Mościckiego w 1931 r. Projektantem budynku był wybitny polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Po wojnie należał do Rady Ministrów, a w latach późniejszych do górników.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Wisła. Można zwiedzać zamek prezydentów
Z inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęto kompleksową renowację Zamku. Ostatnim prezydentem goszczącym tu był śp. Lech Kaczyński.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zamek Prezydenta RP usytuowany jest na stoku Zadniego Gronia w Wiśle Czarne nad Jeziorem Czerniańskim. Zbudowany został w latach 1928-1930 w miejscu spalonego zameczku myśliwskiego Habsburgów z początku XX wieku.

Był oddany do dyspozycji prezydenta Ignacego Mościckiego w 1931 r. Projektantem budynku był wybitny polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. W czasie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję rezydencji wypoczynkowej dla dostojników III Rzeszy. Po wojnie należał do Rady Ministrów, a w latach późniejszych do górników. W 1994 roku wpisany został do rejestru zabytków. W 2002 roku wrócił pod opiekę Prezydenta RP. Z inicjatywy Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęto jego kompleksową renowację. Ostatnim prezydentem goszczącym w Zamku był śp. Lech Kaczyński.

Na zespół zabytkowy udostępniony do zwiedzania składają się:

* Zamek ? rezydencja Ignacego Mościckiego,
* drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku, zbudowana w stylu alpejskim, jedyna pozostałość po dawnym zameczku należącym do Habsburgów. Te obiekty znajdują się powyżej Zamku Dolnego,
* Zamek Dolny i Gajówka.
W Gajówce i Zamku Dolnym znajdują się ogólnodostępne hotele. Pozostałe obiekty można zwiedzać tylko  po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Z tarasu przy Zamku Dolnym jest fantastyczna panorama na jezioro, zaporę i stoki wznoszące się ponad nimi.

Warto wiedzieć

* Jezioro Czerniańskie jest  sztuczny zbiornik wodny utworzony w celach retencyjnych w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne. Służy również jako zbiornik wody pitnej. Powstał w 1973 roku w wyniku przegrodzenia rzeki zaporą ziemną.
* Niedaleko od niej znajduje się piękny sztuczny wodospad na Wiśle, a obok niego popularny Dom Wycieczkowy ?Nad Zaporą?.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 2 maja 2010; Aktualizacja 6 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij