Malinów
Z Malinowskiej Skały na Biały Krzyż

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Malinowska Skała (1152 m) i Malinów (1117 m) znajdują się w Beskidzie Śląskim, przy szlaku turystycznym prowadzącym ze Skrzycznego w kierunku Baraniej Góry.
Z Malinowskiej Skały rozciągają się przyjemne panoramy. Trochę one inne niż na Skrzycznem. Ładnie stąd widać dolinę Soły i Beskid Żywiecki, oraz Beskid Mały. Od węzła szlaków, powyżej wychodni skalnej, wchodzimy na czerwony szlak i po kilku minutach docieramy do Malinowskiej Przełęczy (1013 m ). Jest to krótkie ale strome zejście. Za przełęczą zaczyna się dość ostre podejście na Malinów (1117 m). Tuż przed szczytem odbiega w lewo ścieżynka do Jaskini Malinowskiej. Miejsce jest ogrodzone. Za pomocą drabinki można wejść do wnętrza. Należy mieć latarkę. Tego typu „dziur” nie lubię to i mnie tam nie wciąga.
Jaskinia Malinowska czyli Jama
Jaskinia Malinowska nazywana jest przez miejscowych Jamą. Położona na wysokości 1050 m n.p.m. Posiada wąskie korytarze o długości 132 metrów. Utworzyły się one na skutek spękania i przesunięć grubych ławic piaskowca. Grota ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń beskidzkich. Jednak, jak inne jaskinie utworzone w piaskowcach, jest ona uboga w formy, w porównaniu z jaskiniami w skałach wapiennych. Jaskinia znana już była w XVI wieku. Pozostały więc legendy z nią związane. Bohaterem jednej z nich jest zbójnik Ondraszek. Pochodząił z polsko- morawskiego pogranicza. Żył na przełomie XVII i XVIII wieku. W grocie miał ukrywać swoje skarby. Ondraszek z Beskidu Śląskiego jest porównywany do legendarnego Janosika.
Widokowy Malinów
Kilka metrów wyżej rozlega się piękna polana ? to już Malinów. Teraz beskidzkie szczyty mamy w całej okazałości. Co szczyt …to wieża. Nie ma problemu z ich rozróżnieniem: Skrzyczne, Klimczok, Magura, Czantoria… Z Malinowa można zejść do Salmopola, skąd są dogodne połączenia autobusowe z centrum Szczyrku. Tam prowadzi szlak zielony. W sytuacjach awaryjnych lub gdy mamy mało czasu dobry to szlak do zejścia do miasta.
Granica między Wisłą i Szczyrkiem
My schodzimy na Biały Krzyż (Przełęcz Salmopolska ? 934 m n.p.m.). Stoi sporych rozmiarów biały krzyż i stąd bardzo popularna nazwa dla tego miejsca. Obok nowo pobudowane karczmy. Przy parkingu znajdują się tablice informacyjne. Tędy przebiega granica między Szczyrkiem a Wisłą. I wygląda to na zamkniętą granicę dla turysty plecakowego. Żadnego połączenia lokalnego z Wisłą, chociaż zaczyna się ona na Przełęczy Salmopolskiej. Chcąc się do niej dostać ze Szczyrku należy jechać przez? Bielsko Białą. Połączenie ze Szczyrkiem też beznadziejne poza sezonem. Sytuacja się poprawia w Salmopolu. Stamtąd często jeżdżą busy.
Dodaj komentarz