Malinowska Skała
Widokowym grzbietem ze Skrzycznego

Szczyt Malinowskiej Skały to zwornik w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Na północny zachód prowadzi stąd szlak na Przełęcz Salmopolską przez Malinów, na południe wiedzie szlak na Baranią Górę i na północ na Skrzyczne z którego schodzimy.
fot: Barbara Górecka
Malinowska Skała. Widokowym grzbietem ze Skrzycznego
Ta wychodnia skalna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego. Od 1977 roku, uznana jest za pomnik przyrody nieożywionej.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ze szczytu Skrzycznego, gdzie obok schroniska jest duży węzeł szlaków turystycznych, podążamy za zielonymi znakami w kierunku Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.). Droga bardzo fajna i widokowa po ogromnych wiatrołomach i wycinkach.

Małe Skrzyczne to niewielkie wypiętrzenie grzbietu łączącego SkrzyczneMalinowską Skałą w paśmie Baraniej Góry. Po północno zachodniej stronie rozciąga się Hala Skrzyczeńska z licznymi wyciągami narciarskimi. Z przecinek widoczne są: Czantoria, Klimczok, Równica i wiele innych. W dole ciągnie się dolina Brennicy i Szczyrk. Grzbietem przez Kopę Skrzyczeńską obniżamy się do przełączki pod Malinowską Skałą. Po krótkim i stromym podejściu osiągamy cel ( 1152 m n. p. m.). Przed szczytem znajduje się na środku ścieżki sporych rozmiarów skała z piaskowca istebniańskiego. Wychodnia ta ma kształt rozczłonkowanej ambony. Jej wymiary to: długość ? 13 metrów, szerokość ? 5 metrów i wysokość ? 5 metrów. Można w niej zaobserwować efekty wietrzenia. Jest tu dość głęboka nisza. Ta wychodnia skalna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Beskidu Śląskiego. Od 1977 roku, uznana jest za pomnik przyrody nieożywionej.

Szczyt Malinowskiej Skały to zwornik w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Od tej kulminacji, na północny zachód prowadzi czerwony szlak na Przełęcz Salmopolską przez Malinów ( 1117 m n. p. m.). Na południe wiedzie szlak zielony na Baranią Górę i na północ na Skrzyczne z którego schodzimy.

Warto wiedzieć

Masyw Malinowskiej Skały i cały grzbiet do Przełęczy Salmopolskiej  zbudowany jest z tak zwanych zlepieńców kwarcowych. Zawierają one liczne okruchy łupków mikowych, granitów i skaleni. Znajdują się one w litej płycie Malinowskiej Skały. W stokach góry znajduje się Jaskinia Malinka. Jej długość to 16 metrów. Odkryto ją w 1970 roku.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij