Łodygowice
Kościół piękny ale zamknięty niestety
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół w gminnej wsi Łodygowice jest jednym z ciekawszych zabytków architektury drewnianej na przedpolu Beskidów Śląskiego i Żywieckiego.
Szkoda tylko, że na co dzień wnętrze jest zamknięte, najłatwiej zobaczyć je po mszach – w niedziele. Ja, niestety, dotarłam tam w tygodniu, do środka nie udało się wejść. Ale budowla spodobała mi się na tyle, że postanowiłam napisać o niej kilka zdań.
Jeden z największych
Kościół w Łodygowicach jest jednym z większych drewnianych kościołów w szeroko pojętych Beskidach. Długość budynku wynosi ok. 40 metrów, w najszerszym miejscu, razem z kaplicami ma 22 m. Zbudowano go w XVII w. z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej. Bryłę główną otaczają zamknięte soboty a jego dach pokrywa gont.
Prawie pięć stuleci
Pierwsza świątynia powstała tu najpewniej w wieku XIII i nosiła wezwanie św. Stanisława. Przez pierwsze stulecia należała do parafii w Żywcu, a w 1373 r utworzono tu samodzielną parafię. W XVII w świątynię rozbudowano i wybrano nowych patronów – apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Nowy kościół konsekrowano w 1636 r., a w kolejnej dekadzie postawiono dzwonnicę. W następnych latach rozbudowywano go i ulepszano. Obecny kształt zawdzięcza szeregowi zmian poczynionych w drugiej połowie XVIII w.
Co ma być we wnętrzu
Prezbiterium jest zamknięte wieloboczne, od północy przylega do niego zakrystia, a od wschodu kaplica – Ogrójec z Jezusem Frasobliwym. Do nawy przylegają dwie kaplice: Matki Bożej Różańcowej i św. Franciszka z Asyżu. Polichromia kościoła została wykonana w roku 1929 przez malarza Adama (?) Giebułtowskiego. Wnętrze mieści aż osiem ołtarzy – od baroku do neogotyku. Jak już wspomniałam, nie dane było mi ich oglądać.
Warto wiedzieć
Kościół stoi na wzgórku, od sporego parkingu prowadzą do niego zabytkowe schody – aż 130 stopni. Ale potrzebujący mogą wyjechać pod górę, prawie pod samą bramkę. Spod kościoła roztacza się bardzo ładny widok na Beskid Żywiecki.
Dodaj komentarz