Zakliczyn
Jedyny żydowski cmentarz z I wojny
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jedyny cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej na terenie Małopolski zbudowany wyłącznie dla żołnierzy wyznania mojżeszowego zobaczymy w miasteczku Zakliczyn. Inne kwatery żydowskie zwykle tworzono na istniejących już kirkutach. Pochowano tu 11 żołnierzy austro-węgierskich i jednego rosyjskiego.
Na skraju miasteczka, położonego w dolinie Dunajca, skręcamy w lewo na rondzie w kierunku Gromnika. Po przejechaniu około 200 metrów skręcamy w prawo zaraz za szkołą. Cmentarz jest dobrze zachowany, w stanie nienaruszonym od wojny, ogrodzony i okolony kutym łańcuchem imitującym koronę cierniową, zawieszoną na betonowych słupkach. Wchodzi się przez żelazną furtkę. Zgodnie z numeracją cmentarzy wojennych położonych na szlaku Frontu Wschodniego ma numer 293.
Na malutkiej powierzchni 133 m kw. jest 12 nagrobków z betonu w kształcie macew z gwiazdami Dawida. Z tyłu znajduje się półkolista tablica inskrypcyjna z napisem po niemiecku, który w tłumaczeniu na język polski brzmi: Tylko ci, których kroki przywiodły do nas, zmarłych, godni są owoców naszego zwycięstwa.
W obrębie cmentarza parafialnego jest kolejny, największy w okolicy cmentarz wojenny nr 294. Pochowanych na nim w czterech mogiłach zbiorowych i 235 pojedynczych 252 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 17 armii rosyjskiej.
Dodaj komentarz