Moritzburg
Myśliwski pałac Wettynów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Moritzburg leży blisko od Miśni. Nazwa miejscowości pochodzi od księcia Maurycego (Moritz von Sachsen), który zlecił tu budowę pałacu myśliwskiego w stylu renesansowym (1542-46).
Powodem tej decyzji było bogactwo dziczyzny w okolicznych lasach, dzięki czemu siedziba stała się szybko centralnym miejscem spotkań łowieckich w Saksonii.
Gepardy Augusta Mocnego
August II Mocny – król Polski i elektor Saksonii – miał nowe koncepcje dotyczące tego terenu. Oprócz rozległej przebudowy pałacu, zaplanował zmiay w architekturze otoczenia: osuszenie bagien i utworzenie nowych stawów, ogrodów, bażanciarni oraz wybiegów dla zwierząt, także egzotycznych (lwów, gepardów, żubrów). Król chciał spełnić marzenia o organizacji wystawnych, ekstrawaganckich przyjęć i polowań, a nawet inscenizacji morskich bitew. Prace ruszyły w 1723 r. Pod kierownictwem wybitnego architekta Matthäusa Pöppelmanna najlepsi saksońscy rzemieślnicy i artyści wybudowali wspaniały barokowy klejnot z czterema zaokrąglonymi wieżami w kolorach ochry i bieli. W obiekcie znalazło się 200 komnat i 7 sal.
Niestety całe założenie nie zostało ukończone, m.in. z powodu śmierci króla. Kontynuacją robót zajmowali się jego potomkowie. W latach 1770-76 na skraju stawu wzniesiono Pałacyk Bażanciarnia w stylu drezdeńskiego rokoko, który jest uważany za arcydzieło architektoniczne. Jego nazwa odwoływała siędo hodowli bażantów, prowadzonej w pobliżu. W założeniu znalazły się także: ptaszarnia, fontanna, spichlerze, stajnie, powozownie, dwie sztuczne wyspy, port, molo z jedyną w Saksonii latarnią.
Przedziwne zbiory
Posiadłość była własnością dynastii Wettynów do 1945 r., obecnie należy do Państwowych Zamków, Pałaców i Ogrodów Saksonii spółka z o.o. Motywem przewodnim tutejszych zbiorów jest myślistwo i należą one do najważniejszych na świecie. W głównym pałacu godne podziwu są m.in.: kolekcja porcelany, wyprodukowana w Miśni, trofea myśliwskie, w tym okaz poroża jelenia szlachetnego z 66 odrostkami, liczne srebrne naczynia z królewskiej zastawy, meble wykonane w Augsburgu na wzór Ludwika XVI z Wersalu.
Unikatami na skalę światową są skórzane tapety (w 11 pokojach) ze scenami z mitologii antycznej, gdzie centralną postacią jest Diana – bogini polowań i Pokój z Piór. Jego nazwa pochodzi od kompozycji stworzonej z 2 tys. kolorowych piór, w skład której wchodzi łoże Augusta Mocnego.
Warto wiedzieć
* W posiadłości odbywają się słynne festiwale muzyki kameralnej i parady ogierów. Ich punktem kulminacyjnym jest prezentacja zaprzęgu złożonego z 16 koni.
* W Pałacyku Bażanciarnia została urządzona wystawa ptaków, należąca do Drezdeńskiego Muzeum Zoologicznego.
Dodaj komentarz