Paryż
Nabożeństwo z Koroną Cierniową

Autor: Anna Derecki
W każdy pierwszy piątek miesiąca, w katedrze Notre Dame w Paryżu, możemy pokłonić się Koronie Cierniowej podczas nabożeństwa o godzinie 15. Jest również udostępniana wiernym w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15, a w Wielki Piątek od godz. 10 do 17.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Derecki
Paryż. Nabożeństwo z Koroną Cierniową
Ceremonia jest prosta ale podniosła: kanonicy katedry odziani w czerwone płaszcze, wynoszą koronę ze skarbca i niosą na poduszce z herbami miasta do ołtarza obchodząc katedrę boczną nawą południową. Towarzyszą im ci, których misją jest strzec korony: Rycerze Świętego Grobu Bożego, w białych płaszczach z krzyżem jerozolimskim.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Od tego czasu relikwie pozostają pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitańskiej i strzeżone są przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego. W każdy pierwszy piątek miesiąca, w katedrze Notre Dame w Paryżu, możemy pokłonić się Koronie Cierniowej, która jest wystawiona wraz z innymi relikwiami podczas nabożeństwa o godzinie 15. Jest również udostępniana wiernym w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15, a w Wielki Piątek od godz. 10 do 17.

Ceremonia jest prosta ale podniosła: kanonicy katedry  odziani w czerwone płaszcze, wynoszą koronę ze skarbca i niosą na poduszce z herbami miasta do ołtarza obchodząc katedrę boczną nawą południową. Towarzyszą im ci, których misją jest strzec korony: Rycerze Świętego Grobu Bożego, w białych płaszczach z krzyżem jerozolimskim. Procesja dochodzi główną nawą do ołtarza, korona oraz gwóźdź i fragment krzyża towarzyszą nabożeństwu. Następnie, kto chce, podchodzi pokłonić się koronie. Organizacja jest prosta i logiczna, osoby siedzące w kolejnych rzędach ławek podchodzą na dany znak środkową nawą, po czym odchodzą zewnętrznymi.

Warto wiedzieć

* Liczne obrazy w kościołach paryskich przedstawiają historię korony cierniowej oraz króla Ludwika IX. W jezuickim kościele Saint Paul Saint Louis święty Ludwik otrzymuje koronę z rąk Chrystusa. Na innym obrazie w tym samym kościele król czci koronę. W samej katedrze Notre Dame figuruje obraz przedstawiający anioła niosącego koronę cierniową.
* Posągi, przedstawiające Ludwika IX z koroną cierniową w ręku znajdziemy w niszy na fasadzie tumu Inwalidów (ósme zdjęcie w galerii). Pałac Inwalidów a zwłaszcza tum znany jest dziś ze znajdującego się wewnątrz grobowca Napoleona. Zapominamy że jest to przede wszystkim dodatkowa część kościoła garnizonowego pod wezwaniem Świętego Ludwika patrona francuskiej monarchii.
* Posąg króla, tym razem na koniu i w zbroi ale też  z koroną w ręku, figuruje na fasadzie Bazyliki Sacre Coeur na Wzgórzu Montmartre (dziewiąte zdjęcie w galerii). Ludwikowi Świętemu nawet obojętni wobec religii są wdzięczni że Francja, dzięki niemu, posiada najwspanialszą relikwię Męki Pańskiej.
Zakon Rycerzy Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani w skrócie OESSH) został założony przez Godfryda de Bouillon wodza pierwszej wyprawy krzyżowej w 1099 roku.  Zakon istnieje do dzisiaj, a jego członkowie noszą biały habit  z czerwonym krzyżem jerozolimskim na lewej piersi. W Polsce członkowie zakonu Rycerzy Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie nazywani są bożogrobcami lub miechowitami od klasztoru w Miechowie, dokąd zostali sprowadzeni.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

    zygfryd, 15 maja 2019 @ 09:45

    Zdumiewające, że Korona Cierniowa przetrwała ten straszny pożar.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij