Lewocza
Niezwykłe dzieła mistrza Pawła
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trochę niepozornie wyglądający gotycki kościół św. Jakuba w spiskim miasteczku Lewocza (Levoča) z wysoką smukłą wieżą zbudowaną na planie sześcioboku kryje jedne z najcenniejszych w Europie skarby.
Jedenaście gotyckich i kilka barokowych ołtarzy, a wśród nich najsławniejszy klejnot, najwyższy w świecie późnogotycki ołtarz, którego twórcą był mistrz Paweł z Lewoczy. Jednego z najwybitniejszych artystów rzeźbiarzy końca średniowiecza, ucznia Wita Stwosza, któremu nie ustępował w kunszcie.
Dzieła najwyższej klasy
Stworzył tu dzieła przyciągające od kilkuset lat ludzi pragnących je zobaczyć. Dzieła, gdyż oprócz ołtarza głównego o wysokości 62,18 metra, a więc wyższego od ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie, chociaż nieco od niego mniej masywnego, Mistrz Paweł wyrzeźbił dla świątyni w Lewoczy jeszcze co najmniej dwa boczne ołtarze św. św. Janów i Anny Samotrzeć. Najprawdopodobniej również ołtarz św. Mikołaja. Na pewno także zachwycającą grupę Bożego Narodzenia, którą ponad dwa wieki później, w 1752 roku, umieszczono w ołtarzu późnobarokowym. Ponadto rzeźbę Ukrzyżowanego w kaplicy Macieja Korwina oraz rzeźbę św. Jerzego na koniu.
Kim był mistrz Paweł z Lewoczy?
O tym sławnym artyście, którego Słowacy wybrali Osobowością Tysiąclecia, wiadomo niewiele, mimo iż stworzył dzieła wiekopomne. Znany jest tylko z imienia z dodaną do niego nazwą miasta w którym tworzył w latach 1506-37. Najprawdopodobniej urodził się w 1460 roku, chociaż nie wiadomo gdzie. Tę datę, znalezioną we wnętrzu jego najsławniejszego ołtarza podczas restauracji tego zabytku, przyjęto jako początkową w jego życiorysie. O ile rzeczywiście urodził się wówczas, do Lewoczy przybył i tworzył w niej ponad 30 lat już jako człowiek, a zapewne i artysta, na owe czasy bardzo dojrzały. Tworzył nie tylko dla tego miasta, ale i innych na Słowacji, po której rozsiane są jego rzeźby wyróżniające się mistrzostwem wykonania.
Dodaj komentarz