Lewocza
Niezwykłe dzieła mistrza Pawła

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nad swym najsławniejszym dziełem pracował przez ponad 10 lat ? od 1507 do 1517 roku, a więc niemal tak długo, jak Wit Stwosz nad Ołtarzem Mariackim. Wyrzeźbił go w drewnie lipowym, poszczególne figury i elementy łączył bez gwoździ oraz pokrywał polichromią. W skrzyni centralnej części ołtarza umieścił monumentalne, nadnaturalnej wielkości postacie NMP oraz św. Jana Ewangelisty i patrona kościoła św. Jakuba. Zachwycające są również inne sceny, np. Ostatnia Wieczerza w tym ołtarzu.
Skarby sztuki i kultury
Także bardzo ciekawe są wcześniejsze ołtarze w kościele św. Jakuba ufundowane przez węgierskich królów, w państwie których Słowacja znajdowała się przez 10 wieków. Zwłaszcza Korwinowski z 1480 roku i Matki Boskiej Śnieżnej upamiętniający zjazd Jagiellonów w Lewoczy w 1494 roku. O ołtarzach barokowych, w tym z umieszczonym w najsławniejszym z nich Bożym Narodzeniu Mistrza Pawła, już wspomniałem. W świątyni tej zachowały się również zespoły średniowiecznych malowideł ściennych. Ponadto cenne naczynia liturgiczne wykonane przez sławnego lewockiego złotnika Jana Szilassiego. Ten skarb ? narodowy zabytek kultury ? składa się z monstrancji, kielichów, krzyży i innych przedmiotów wysadzanych szlachetnymi kamieniami i czeskimi granatami. Warto wspomnieć, że ten katolicki kościół służył przez pewien czas w przeszłości wyznawcom dwu chrześcijańskich religii.
A wszystko w niepozornym kościele
W okresie Reformacji odebrali go bowiem katolikom protestanci. A gdy w XVI wieku zmuszeni zostali do zwrócenia im kościoła i nie mieli gdzie się podziać, odprawiali swoje nabożeństwa w tylnej części świątyni z amboną. Katolicy natomiast przy głównym i bocznych ołtarzach. Kościół św. Jakuba z zewnątrz wydaje się, o czym już wspomniałem, mimo wysokiej wieży trochę? niepozorny. Nie zapowiada tego, co kryje wewnątrz. Być może dlatego, że na tle odnowionego i wspaniale utrzymanego ratusza, wieży miejskiej i większości zabytkowych pałaców i kamienic w rynku ? obecnie placu Mistrza Pawła, wygląda na trochę zaniedbany. Na pewno wymaga przynajmniej odświeżenia.
Dodaj komentarz