Rabka Zdrój
Nowa tężnia w odnowionym parku

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Rabczańskie uzdrowisko od stu pięćdziesięciu lat prowadzi kuracje w oparciu o solankowe źródła. Od niedawna kuracjusze mogą spacerować także wokół tężni. Co ważne: bezpłatnie, w dodatku w pięknie odrestaurowanym parku.
W uzdrowisku Rabka klimat i wody mineralne wspierają leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia. Do niedawna kurowały się tu głównie dzieci, teraz ? nie zaniedbując młodych pacjentów ? uzdrowisko poszerza ofertę dla dorosłych. Głównymi czynnikami leczniczymi są tu podgórski mikroklimat i solankowe źródła. Z dziewięciu ujęć głębinowych sięgających nawet 1200 pompowane są słone wody jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe o temperaturze zbliżającej się do 30 stopni. Jedno z tych ujęć, źródło Helena, zasila właśnie najnowszą w kraju tężnię.
Helena w aerozolu
Tężnia znajduje się na skraju Parku Zdrojowego w pobliżu ujęcia źródła Helena. Tuż obok stoi budyneczek z widoczną przez okna maszynerią. Helena to solanka jodkowo-bromowa o stężeniu 1,87 proc, wydobywana z głębokości 440 m. Ładny, drewniany obiekt składa się z dwu pawilonów. Tężni właśnie i nowej pijalni wód. Obie konstrukcje mają plan koła i są spięte zadaszonym łącznikiem. Tężnia jest wysokim na 10 m słupem. Drewniana konstrukcja wypełniona jest brzozowymi witkami po których spływa lecznicza woda. Rozpryskuje się na gałązkach, paruje na słońcu i poruszana jest wiatrem. Tworzy leczniczy aerozol zawierający potrzebne naszym organizmom minerały. Wdychamy go i wchłaniamy przez skórę spacerując bezpośrednio wokół konstrukcji. Opodal stoją ławeczki. Zalecany czas przebywania bezpośrednio w pobliżu inhalatora to 15-20 minut, w otoczeniu tężni można pozostawać przez 2-3 godziny.
Zalecenia i przeciwwskazania
Unoszący się w powietrzu aerozol leczniczo wpływa na tarczycę i górne drogi oddechowe, sprzyja leczeniu alergii. Spacery wokół tężni zaleca się osobom wyczerpanym i przemęczonym, rekonwalescentom po ostrych chorobach, osobom pracującym na co dzień w pyle lub w wysokiej temperaturze, palaczom, mieszkańcom dużych miast, osobom nadwyrężającym głos. Nie powinny przebywać w pobliżu tężni osoby gorączkujące, niedawni zawałowcy, dotknięci niewydolnością naczyń wieńcowych, cierpiący na choroby nowotworowe oraz nadwrażliwi na brom i jod lub inne jony zawarte w solance.
Warto wiedzieć
* Tężnię otwarto w 2009 roku jako piątą w Polsce. Pozostałe znajdują się w Ciechocinku, Inowrocławiu, Konstancinie i Grudziądzu.
* Zdrojowy park w Rabce przechodzi właśnie rewitalizację. Ma się ona ku końcowi. Choć tu i ówdzie trwają jeszcze prace, już jest bardzo ładnie.
* Uzdrowisko od niedawna produkuje kosmetyki bazujące na miejscowych wodach mineralnych.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Uzdrowisko Rabka
- strona miasta
- o innych tężniach w naszym portalu
- akcja ?Odkryj Beskid Wyspowy?
Czy w Europie poza Polską są tęznie? Gdzie?
W tej chwili jestem w Niemczech, w miejscowosci Salzgitter Bad i wlasnie tu odkrylam malutkie teznie w pieknym ogrodzie kwiatowym.
Liczymy na ciekawy artykuł!