Beskid Wyspowy
Ciekawostki ukryte między górami
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nazwę Beskid Wyspowy do literatury krajoznawczej wprowadził w 1910 roku Ludomir Sawicki. Oddaje ona charakterystyczną rzeźbę terenu tej części polskich Beskidów.
Tworzy je szereg izolowanych szczytów górskich i wzniesień o stromych zboczach oraz spłaszczonych wierzchołkach. „Beskid Wyspowy – czytam w części informacyjnej mapy „Odkryj Beskid Wyspowy 2018” wydanej w ramach tego projektu – to pełna znakomitych walorów turystycznych kraina górska, różniąca się znacznie od pozostałych części Beskidów. W jej oryginalnym krajobrazie, na który składają się izolowane „wyspy” górskie tkwi piękno i nieodparty urok”. Jest to jedna z najbardziej na północ wysuniętych grup gór Karpat Zewnętrznych.
Kawał gór
Obszar ten rozciąga się na zachodzie od Rabki-Zdroju oraz Lubienia po Pogórze Rożnowskie na wschodzie i od Pogórza Wiśnickiego na północy po Gorce i Beskid Sądecki na południu. Leży w dorzeczu karpackich rzek: Raby o długości 132 km i 1567 km kw. dorzecza oraz Dunajca – 247 km długości i 6804 km kw. dorzecza. Na południu płynie zaś burzliwa i kapryśna w porze topnienia śniegów i opadów, 33 kilometrowa rzeka Kamienica, prawy dopływ Dunajca. W Beskidzie Wyspowym, tylko na głównym jego szlaku, jest ponad 60 szczytów o wysokości od 482 m n.p.m. (Jodłowiec Wielki), 489 m n.p.m. (Laskowa Góra) i 580 m n.p.m. (Worecznik), po 1062 m n.p.m. (Jasień), 1072 m n.p.m. (Ćwilin) i najwyższy oraz uważany za najładniejszy, 1170 m n.p.m. (Mogielnica).
Dlaczego warto go poznawać?
Beskid Wyspowy – zacytuję inny fragment informacji na wspomnianej mapie – to kraina o wielkiej różnorodności krajobrazowej i krajoznawczej. Spotkać tu można liczne drewniane świątynie, cmentarze żołnierskie z I wojny światowej, wiekowe szlacheckie dworki. Rasowego turystę przyciągną strome podejścia i wspaniałe panoramy z polan szczytowych oraz skarby przyrody chronione w licznych rezerwatach. to wreszcie niezwykła mozaika kulturowa. Ziemie te zamieszkują przedstawiciele kilku grup etnograficznych: Zagórzan, Kliszczaków, Górali Białych, Lachów Limanowskich i Sądeckich. Tradycje ojców, przekazywane z pokolenia na pokolenia, są prezentowane na przeglądach i festiwalach...
Największe ośrodki
Na obszarze tym znajduje się kilka miast, m.in. Limanowa, Mszana Dolna i Rabka, a także wiele wsi wartych poznania, również ze względu na zabytki, lokalną kuchnię czy przysmaki.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Więcej o akcji Odkryj Beskid Wyspowy
Dodaj komentarz